Korupční skandál v tureckém fotbale se rozrůstá. Policie v pondělí zadržela Sadriho Senera, předsedu Trabzonsporu, kam nedávno přestoupil český obránce Ondřej Čelůstka. Celkem už je v souvislosti s korupcí ve vazbě 26 lidí.

Zadrženo bylo dalších 22 lidí

Během druhé vlny zatýkání, která proběhla týden po první razii, bylo podle tureckých médií zadrženo 22 lidí. Mimo jiné bývalý člen výkonného výboru tureckého svazu, brankář Ankaragücü Serdar Kulbilge, který v minulosti působil ve Fenerbahce, a bývalý funkcionář Ankaragücu. Ve vazbě jsou už čtyři představitelé Fenerbahce, předseda Sivassporu, trenér Eskisehirsporu, brankář Sivassporu a bývalí předsedové Diyarbakirsporu a Giresunsporu.

Sener byl zadržen při ranní návštěvě lékaře. Podle jeho právníka však nebude na šéfa Trabzonsporu uvalena vazba. Byl prý zadržen jen kvůli výslechu a svědectví.

Policie rovněž pozvala k výslechu bývalého předsedu tureckého svazu Mahmuta Ozgenera, který by prý mohl podat důležité svědectví.

Zadržení Senera přišlo jen pár hodin poté, co turecké státní zastupitelství obvinilo prezidenta Fenerbahce Istanbul Azize Yildirima ze zmanipulování devatenácti zápasů a vytvoření ilegální organizované skupiny. Právě turecký mistr Fenerbahce je nejvíce prošetřovaným klubem a hrozí mu odebrání titulu, ztráta účasti v Lize mistrů a sesazení do nižších soutěží.

Premiér uklidňoval fanoušky

Po obvinění Yildirima protestovaly v ulicích poblíž stadionu tisíce rozzlobených fanoušků Fenerbahce. Člen představenstva týmu a turecký premiér Tayyip Erdogan příznivce vyzval, aby respektovali právní proces. Zároveň přiznal, že korupční aféra pošpiní image Turecka.

Klubům hrozí odečtení bodů, vyřazení ze soutěže, pokuty, ale i finanční újmy spojené se ztrátou dobré pověsti. Obvinění jednotlivci mohou být podle nové turecké legislativy odsouzeni až na dvanáct let do vězení.

Související