"Objednal u nás šest tun hnojiva. Vypadalo to jako normální zakázka od zemědělce," řekl podle agentury Reuters mluvčí norské firmy Felleskjoepet Agri. Hnojivo získal Breivik začátkem května.

Norská policie už v pátek zatkla dvaatřicetiletého Anderse Behringa Breivika. Andresen řekl, že je muž vyšetřován a spolupracuje. Policie ho označuje za křesťanského fundamentalistu s pravicovými politickými názory. Ví se o něm, že se z Osla nedávno přestěhoval na venkov a založil tam zemědělský podnik. Norské sdělovací prostředky už dřív tvrdily, že tím mohl jenom maskovat nákup chemikálií používaných k výrobě náloží.

SPECIÁL: Vše o masakru v Norsku se dozvíte ZDE

Některé sdělovací prostředky také spekulují o tom, že Breivik nebyl jediným pachatelem. Podle listu Verdens Gang, který se odvolává na mluvčího kriminální policie Einara Aase, podle některých svědeckých výpovědí mohli být na ostrově střelci dva a jeden z nich může být stále na svobodě. Zatímco Breivik na sobě měl policejní oděv, druhý prý nikoli.

Infografika

Breivik je vyšetřován na základě protiteroristického zákona. V případě usvědčení mu podle BBC hrozí trest 21 let vězení. Ve vazbě může být tři dny a pak musí být postaven před soud.

Související