Fundamentální zákon investování říká, že očekávaný výnos a riziko jsou v dlouhodobém horizontu pozitivně korelovány. Jinak řečeno, pokud chci dosáhnout vysokých výnosů, musím podstoupit riziko v podobě krátkodobé kolísavosti investiční výkonnosti s možností přechodných ztrát.

Investor, který si nedokáže tuto skutečnost uvědomit, podle zastánců behaviorálních financí trpí tzv. krátkozrakou averzí ke ztrátám, v angličtině myopic loss aversion. Pokud není investor schopen psychickou bolest z přechodných investičních ztrát snášet, pak nemůže úspěšně do krátkodobě volatilních, ale z historického hlediska velice výnosných aktiv, hlavně ve formě akcií, investovat. Inteligentní investoři dobře vědí, že období zvýšené rizikové averze, jako jsme tomu svědky nyní v podobě dluhové krize eurozóny a obav o dluhový strop USA, z dlouhodobého pohledu představuje zajímavé příležitosti k nákupu. Většina investorů se totiž v tomto období drží stranou, což tlačí ceny akcií na nižší úrovně.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.