Nejde o převzetí odpovědnosti, ani o jmenování nějakého viníka. Komise chce jen přijít na příčiny havárie, při které zahynuly vládní i armádní špičky Polska. V takovém duchu byla v pátek představena závěrečná zpráva o havárii polského speciálu u Smolenska.

Velmi podrobný dokument veřejnost poprvé spatřila téměř měsíc od oznámení o konci vyšetřování. Opožděnou prezentaci prý způsobil překlad do ruštiny a angličtiny.

Co tedy způsobilo havárii letadla? Podle nezávislé komise to bylo několik faktorů - udávání chybných údajů posádce při přistávání, neosvětlená přistávací plocha, špatná ruština i velmi nezkušená posádka.

"Bylo propuštěno mnoho zkušených pilotů a na jejich místo byli přijati mladí a nezkušení. Následné kontroly ale nepotvrdily žádné pochybení během školení," píše se ve zprávě.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.