Je potřeba začít odklízet spáleniště. To je jediný závěr, který vzešel z úterního setkání památkářů, představitelů Krkonošského národního parku a zástupců firmy Snowy Chalet, která vlastní vyhořelou Petrovu boudu na hřebenech Krkonoš.

Co bude se slavnou a historicky cennou stavbou, která první srpnový den do základů shořela, tedy dál není jasné.

Památkáři trvají na tom, co už jednou oznámili: že na místě ruin Petrovky musí majitel postavit repliku původního objektu.

ANKETA
Souhlasíte s tím, aby majitelé postavili repliku Petrovky, jak chtějí památkáři?
ANO
122 (65%)
NE
65 (35%)

„To znamená, že musí vypadat jako stará Petrova bouda. Majitel sice nemusí použít původní materiály, ale podoba musí zůstat zachována. Stojíme si za tím a skutečně budeme požadovat repliku,“ řekla serveru IHNED.cz Vladimíra Paterová z Národního památkového ústavu.

Petrova bouda má i po požáru status kulturní památky, a proto památkáři mohou mluvit do způsobu její obnovy. Pokud projekt přestavby nebude odpovídat jejich představám, nemusí jej povolit.

„Chceme například, aby v nové stavbě zůstala zachována původní jídelna, která byla z památkového hlediska velmi cenná. Zachován by také měl být původní půdorys a propojení dvou hlavních objektů spojovací chodbou,“ říká Paterová.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dál není jasné, co bude stát na místě vyhořelé a památkově chráněné Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš. Památkáři chtějí repliku původní stavby, majiteli se ale jejich představy nezamlouvají. Hodlá investovat spíše do menší horské chalupy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.