Ve velké konkurenci 42. ročníku Mezinárodní fyzikální olympiády se úspěšně prosadilo pět gymnazistů z České republiky: Stanislav Fořt z Gymnázia P. de Coubertina v Táboře, Jakub Vošmera z Gymnázia M. Lercha v Brně a Martin Bucháček z Gymnázia L. Pika v Plzni získali každý stříbrnou medaili. Ondřej Bartoš z Gymnázia ve Žďáru nad Sázavou a Hynek Kasl z Gymnázia Mikulášské nám. v Plzni si ze soutěže přivezli bronzové medaile.

„Mým cílem bylo vybojovat medaili, takže mě stříbro příjemně potěšilo,“ říká Martin Bucháček a dodává: „Celá soutěž spolu s doprovodným programem byla zorganizována skvěle. Měli jsme čas poznat místní zajímavosti, kulturu a také kulinářské zážitky.“

„Naši studenti opět dokázali, že mají ve fyzice velké znalosti. Medaili získali všichni členové družstva, což považuji za velký úspěch. Za dobu existence samostatné České republiky se to stalo teprve potřetí,“ říká Bohumil Vybíral, vedoucí české reprezentace. Ve srovnání se státy Evropské unie obsadila Česká republika 6. místo. K nejlepším řešitelům patří již tradičně jednotlivci družstev Tchaj-wanu, Číny, Koreje, Singapuru, Hongkongu a Indie. Naprosto výjimečného úspěchu dosáhlo v letošním roce družstvo Slovenska. Se ziskem tří zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové medaile se zařadilo mezi nejúspěšnější státy Evropské unie.

Fyzikální a matematická olympiáda v České republice má od minulého roku generálního partnera. Stala se jím Skupina ČEZ, která s Jednotou českých matematiků a fyziků podepsala partnerskou smlouvu na pět let. Olympiáda se tak dočká finanční podpory, která zajistí kvalitnější organizaci soutěže, podporu koordinátorů a větší motivaci soutěžících.

Patronát nad soutěží převzal Martin Roman, generální ředitel Skupiny ČEZ. „Pro české studenty jsou medaile na Mezinárodní fyzikální olympiádě obrovským úspěchem a pro ostatní středoškoláky velkou inspirací do dalších let,“ říká Martin Roman a dodává: „Se znalostí fyziky a matematiky se dnešní mladí lidé neztratí. Naopak, díky ní mohou pokračovat ve studiu technických oborů a nalézt uplatnění v České republice, ale také ve světě."

Česká fyzikální reprezentace na 42. MFO v Thajském království roku 2011

Česká fyzikální reprezentace na 42. MFO v Thajském království roku 2011. Zleva: RNDr. Jan Kříž (pedagogický vedoucí), Hynek Kasl, Ondřej Bartoš, Martin Bucháček, Jakub Vošmera, Stanislav Fořt a prof. Bohumil Vybíral (vedoucí reprezentace).

Související