Japonský premiér Naoto Kan, jehož popularita klesla v těchto dnech na rekordní minimum, v pátek odstoupil z čela vládní Demokratické strany Japonska (DPJ), což znamená i faktický odchod z funkce předsedy vlády.

"Odstupuji ze své funkce předsedy (strany)," oznámil Kan představitelům DPJ podle japonské agentury Džidži.

Kan ve středu členy své vlády připravil na to, že formální demise kabinetu, která odchod premiéra nezbytně provází, nastane příští úterý. V pondělí bude demokratická strana volit nového předsedu a v úterý by jej pak jako nového premiéra měl schválit i parlament.

Kanova popularita se propadá od března, kdy Japonsko postihlo ničivé zemětřesení a následná přívalová vlna cunami způsobila havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě. Dosud žádný z kroků vlády ani jejího předsedy nedokázaly tento trend zvrátit.

Kan již dříve slíbil demisi, jakmile parlamentem projdou důležité zákony týkající se státního rozpočtu a obnovitelných energií, což se v pátek uskutečnilo.

Zájem nastoupit po Kanovi mají hlavně bývalý ministr zahraničí Sidži Maehara a dosavadní ministr financí Jošihiko Noda.

Posledních pět japonských premiérů včetně Kana se ve funkci udrželo zhruba jen rok. Předtím se podařilo Džuničirovi Koizumimu udržet u moci skoro pět a půl roku od roku 2001 do roku 2006.

Související