Lubomír Krov (31)

- Vzdělání: Vystudoval Stavební fakultu Českého vysokého učení technického v Praze.
- Kariéra: Majitel společnosti Cambium-Projects, autorizovaný inženýr České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.
- Zájmy: Architektura, golf, jachting, fotografování.

Nápad roku 2011

- Ekonom postupně představuje finalisty letošního ročníku soutěže Nápad roku, který je v pořadí již čtvrtým.
- Cílem klání je podpořit podnikatelského ducha mladých lidí a pomoci jim s realizací jejich projektů.
- Přihlásit se mohou začínající projekty i ty, které jsou zatím jen na papíře.
- Nápady jsou hodnoceny na základě pěti kritérií: proveditelnost projektu, potenciál dalšího růstu, originalita, kvalita zpracování a osobnost podnikatele.
- Nápad roku organizuje Institut rozvoje podnikání při Vysoké škole ekonomické, společnost Economia vydávající časopis Ekonom je mediálním partnerem soutěže.
- Další informace lze nalézt na adrese www.napadroku.cz.

V první desítce vítězných podnikatelských záměrů soutěže Vodafone Nápad roku 2011 se umístil i projekt OpenBook od Lubomíra Krova. Jde o dřevostavby, které svým vzhledem připomínají pootevřenou knihu. Tím však jejich výjimečnost nekončí. Dají se totiž propojovat, díky čemuž může vzniknout v podstatě libovolně velký objekt.

»Požadované velikosti je dosaženo liniovým, nebo vějířovitým řazením základních modulů. Díky tomu může vzniknout malý prodejní stánek nebo prostorná kancelář i dlouhé nákupní molo,« přibližuje Lubomír Krov.

Nekonečné možnosti

V současné době hledá vhodný pozemek, na němž umístí vzorový model. Zákazníkům je však schopen dřevostavbu dodat již v současné době.

Kolik je to bude stát? »Ceny jsou stanovovány individuálně, v závislosti na konkrétní velikosti a vybavení projektu,« vysvětluje Krov. Standardní modul, který zaujímá plochu 45 m2 a je ho možné využívat pouze sezonně - tedy kupříkladu jako letní kavárnu s terasou -, lze pořídit zhruba za půl milionu korun.

Stejně velká stavba určená k celoročnímu provozu stojí asi 1 100 000 korun a může sloužit i jako horská chata. »Díky zateplení nebudou jejím obyvatelům vadit ani velké mrazy,« slibuje Krov.

Pětačtyřicetimetrová plocha stavby je přitom jen jednou z mnoha variant. »Minimální velikost stavby, kterou jsme schopni dodat, je 33 m2 - a maximální plocha je vzhledem k možnosti spojovat jednotlivé moduly víceméně libovolná,« vysvětluje Krov.

Dřevo má budoucnost

Lubomír Krov přišel na nápad vyrábět dřevostavby ještě jako student Českého vysokého učení technického v Praze, když se víceméně náhodou dostal na přednášku o jejich projektování.

»O přestávce už mi bylo jasné, kterým směrem se bude ubírat můj profesní život. Uvědomil jsem si totiž, že dřevo má budoucnost,« vzpomíná.

Po několika měsících intenzivního studia teorie dřevostaveb se rozhodl získat praktické zkušenosti. Vyrazil do kanadského Québeku, kde strávil šest měsíců prací na projektech dřevěných domů.

Po návratu začal podnikat. Dnes je majitelem a jednatelem společnosti Cambium--Projects, pro niž pracuje tým šesti lidí - převážně projektantů a stavařů. OpenBook je přitom jen jeden z jejích projektů. Proč má zrovna tvar pootevřené knihy?

»Šlo o to vytvořit stavbu, která by byla co nejlépe prostorově řešená a zároveň designově zajímavá. O její podobě jsme přemýšleli zhruba rok,« shrnuje Krov.

Výsledek je nadějný. »OpenBook poutá pozornost, a přitom je jednoduchý. Chci ho využít jako předváděcí prostor pro radiátory Aklimat, které dovážíme. Myslím, že pro tento účel bude perfektní,« soudí jeden ze zájemců o koupi OpenBooku, majitel stavební společnosti Suita Zdeněk Holada.

A jaké šance dávají »dřevěným knihám« specialisté? »V naší republice je dřevostaveb stále ještě málo. Češi jsou k nim pořád trochu skeptičtí, ale přesto věřím, že takový typ staveb může mít budoucnost - ovšem podle mého názoru spíše v přírodě než uprostřed města,« uzavírá tajemnice Asociace dodavatelů montovaných domů Blanka Stávková.

Petra Sýkorová


OpenBook Lubomíra Krova zaujme nejen svým designem, ale i možností jednotlivé dřevostavby propojit, a vytvořit tak v podstatě jakkoli rozsáhlý objekt. Foto: Jan Rasch

Související