Jízdné zdarma podle zákona o ochraně spotřebitele znamená, že je bez dalších poplatků. Ve skutečnosti se ale malé dítě musí prokázat průkazem s fotografií a dítě od deseti let si musí pořídit kartu opencard a nechat si nahrát aplikaci "jízdné zdarma" za 120 korun. Povinnost této nahrané aplikace na opencard platí i pro seniory od 65 do 70 let. Informovala o tom televize Nova.

"Dopravní podnik neinformuje spotřebitele, tak jak by měl, takže se dopouští nekalé obchodní praktiky," řekla Nově zástupkyně ředitele ČOI pro Prahu a Střední Čechy Šárka Balková. "Dopravní podnik nesouhlasí se závěry uvedené v protokolu České obchodní inspekce a podal námitky," reagovala mluvčí DPP Ilona Vysoudilová.

Hrozí pokuta až pět milionů

Správní řízení by mohlo být pravomocně uzavřeno do konce roku a DPP by mohl dostat pokutu až pět milionů korun, dodala Nova.

Požadavek, aby měli cestující od deseti do 15 let a od 65 do 70 let opencard, magistrát v minulosti hájil možností lepší kontroly jízdenek cestujících nebo sledování počtu pasažérů. Náměstek primátora Karel Březina (ČSSD) v květnu řekl, že v budoucnosti budou muset využívat opencard všichni cestující v pražské hromadné dopravě, a to včetně dětí od šesti do deseti let.

Karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. Projekt především v počátku provázely problémy a nevýhodné smlouvy. Protikorupční policie na konci srpna obvinila pět úředníků z pražského magistrátu, všichni čelí obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Související