Nový generální ředitel Petr Dvořák má velké plány, jak chce změnit Českou televizi. Odkrývá je však velmi pomalu a opatrně. Zatím prozradil, že chce změnit podobu Událostí, plánuje další stanici zaměřenou na dětského diváka. Kdo mu s tím má pomáhat, zatím tají.

HN: Už víte, kdo z managementu ČT skončí a koho si naopak přivedete do svého týmu?

To zatím nechci komentovat. Nějaká jména v hlavě mám, ale do prvního října je nebudu říkat.

HN: Mluví se o tom, že chcete spolupracovat s vaším neúspěšným protikandidátem Janem Svobodou...

Nechci to komentovat, není to fér vůči ostatním kandidátům. Četl jsem všechny jejich projekty a jsou tam zajímavé nápady, které bych mohl využít.

HN: Řekl jste, že Události jsou ostudou České televize. Je namístě výměna šéfa zpravodajství?

Velkou prohrou je, jakou mají Události sledovanost. Bude třeba je změnit. Na druhou stranu ne celé zpravodajství je ostudou ČT, zpravodajský kanál ČT24 funguje dobře. Případné změny teď ale odmítám komentovat.

HN: Kdy se Události změní?

Technicky se ta relace nedá změnit dříve než někdy na jaře příštího roku, pokud ta změna má být koncepční, dlouhodobá a pokud má být systémová.

HN: Jaký úkol vás čeká úplně nejdříve?

Budu muset udělat analýzu, rozkoukat se. Nejdůležitější bude schválit rozpočet, a to pro mě bude trochu oříšek, protože normálně se taková věc dělá několik měsíců a já na to budu mít jen několik týdnů. Aby bylo možné rozpočet schválit, je třeba se podívat na programovou strategii, na programové schéma. Musí nutně proběhnout kontrola většiny pořadů, které jsou ve výrobě.

HN: Mluvil jste o nutnosti prověrky investic, které ČT plánuje. Tou největší má být stavba nového studia v Brně za více než půl miliardy. Budete chtít pokračovat v tom, co už začal váš předchůdce?

Chci se s tím projektem seznámit, podívat se na to, jak je finančně a stavebně náročný a taky na to, jak ČT v Brně funguje. Na základě toho se teprve rozhodnu, jaký bude další postup.

HN: Česká televize disponuje lukrativními pozemky, o které je velký zájem. Váš předchůdce už chystal jejich prodej, rada ho ale nakonec zastavila. Jste pro jejich prodej?

Budu se snažit prosazovat princip, aby Česká televize hospodařila s takovými aktivy, která pro svou činnost potřebuje. V případě, že některé z těchto aktiv bude České televizi přebývat nebo nebude potřeba, pak nechť se těchto věcí ČT zbaví. Ale za férové a reálné ceny a poté, co o tom proběhne veřejná diskuse. Je jedno, jestli to budou pozemky, budovy nebo technika.

HN: Budete prosazovat výrobu podobných pořadů, které se objevily na Nově v době, kdy jste ji vedl? Třeba cyklus Soukromé pasti nebo noční vysílání pásma filmů studentů FAMU?

Nebylo by fér, aby ČT kopírovala to, co dělá Nova. Ale myslím si, že tato aktivita je správná, budu chtít najít cestu k mladým filmařům.

HN: Tuto volbu provázely spekulace o tlaku na radní, a to jak ze strany politiků a lobbistů, tak od zaměstnanců České televize. Myslíte si, že i to sehrálo roli ve výsledku volby?

Spousta z toho je novinářská latina, kterou si novináři vymýšlejí, aby se jim lépe prodávaly noviny.

HN: Myslíte si tedy, že radní rozhodli o vašem vítězství bez ohledu na tyto spekulace a pouze na základě toho, co jste napsal do své koncepce a jak jste odpovídal na jejich otázky?

Jsem vítězem, protože jsem byl nejlepší.

Související