Evropská unie chce zavést daň z finančních transakcí, tedy z nákupů a prodejů cenných papírů. Daň má mít pro začátek sazbu minimálně 0,1 %.

Co bude nová daň znamenat pro daňové poplatníky? Řekněme, že si chcete uložit úspory ve výši 100 tisíc do podílových fondů. Při jejich nákupu odvedete daň 100 Kč. Po roce podílové listy budete chtít prodat. Zaplatíte znovu 100 Kč. Krom toho, každodenní obchody na burzách se přesunou do Spojených států a Číny. Od daně mají být osvobozeny jen dluhopisy EU a záchranného fondu eurozóny.

EU věří, že novou daní získá 57 miliard eur. Členské státy mají za úkol nést náklady na výběr a kontrolu daně.

Prosté čtení Smlouvy o fungování Evropské unie nám říká, že EU k zavedení daně nemá právo. Komise se odvolává na článek 113 Smlouvy, podle kterého má EU právo přijímat směrnice „k harmonizaci právních předpisů týkajících se daní z obratu, spotřebních daní a jiných nepřímých daní“. Ovšem Smlouva dále říká, že tak EU může učinit „v rozsahu, v jakém je tato harmonizace nezbytná pro vytvoření a fungování vnitřního trhu a zabránění narušení hospodářské soutěže.“ Podle Evropské komise dochází k narušování hospodářské soutěže a nefunkčnosti vnitřního trhu tím, že daň dnes neexistuje.

I když nikdo nezpochybní legalitu návrhu, potřebuje Rada EU na schválení směrnice jednomyslnou shodu. Naše vláda říká, že žádnou takovou daň nechce. Premiér Nečas po zasedání vlády uvedl: „My nesouhlasíme se zavedením nových zdrojů tzv. daně z finančních transakcí“… „Šlo by o průlomový moment, protože případný souhlas s poplatky za bankovní transakci by de facto vedl k zavedení prvních evropských daní, čili by to byla cesta nastoupená tímto směrem. Samozřejmě nemáme pochybnosti, že banky by [náklady] za jakékoliv finanční transakce…přenesly …na …klienty.“

Stačí tedy, aby ministr financí na zasedání Rady hlasoval proti, a daň nebude zavedena.

Předseda Evropské komise Barroso v Evropském parlamentu hřímal, že se EU nenechá omezovat členskými státy, které by chtěly své právo veta v otázce nové evropské daně využít: „Bude nutno zvážit ve Smlouvě další změny“ Uvedl: „Mám na mysli zejména omezení plynoucí ze zásady jednomyslnosti. Tempo našeho společného úsilí nemůže být určováno nejpomalejším členemmusíme [se] problému rozhodovacích postupů postavit. Členský stát má samozřejmě právo rozhodnutí neakceptovat. Podle jeho slov jde o otázku národní suverenity. Nemá však právo blokovat kroky ostatních, kteří mají rovněž svou národní suverenitu,“ uvedl Barroso v projevu před Evropským parlamentem 28. září.

Sázkové společnosti by měly začít uzavírat sázky: Bude nakonec Kalousek hlasovat pro zavedení daně z finančních transakcí? Bude premiér Nečas souhlasit s dalším omezením práva veta ve smlouvě o fungování EU? A co naši senátoři a poslanci?

Petr Mach je předsedou Strany svobodných občanů