Jemenské ministerstvo obrany v pátek potvrdilo smrt jednoho z hlavních představitelů místní odnože Al-Káidy Anwara al-Awlakiho. Čtyřicetiletý radikální islamistický kazatel byl odborníky v posledních letech označován za "extrémně nebezpečného muže" a jednoho z hlavních teroristů světa.

Podle ředitele londýnského ústavu mezinárodní bezpečnosti Sajana Goleta byl al-Awlaki "nejnebezpečnějším ideologem na světě". Přisuzovala se mu role inspirátora i plánovače teroristických útoků na západní cíle.

CIA al-Avlakiho minulý rok zařadila na seznam osob, které USA chtějí dopadnout živé nebo mrtvé.

Al-Awlaki byl často popisován jako "Usáma internetu". Byl považován za velmi schopného organizátora a propagandistu. Své plamenné texty rozšiřoval na internetu, používal blogy, e-maily, Facebook, videa na YouTube, vydával ale i klasický časopis v angličtině Inspire, ve kterém byly články typu "Jak udělat bombu v maminčině kuchyni".

Je autorem například eseje "44 cest, jak podporovat džihád" z roku 2009. V ní píše, že každý muslim se musí osobně účastnit džihádu proti nepřátelům islámu, a to finanční podporou, přímou akcí či psaním.

Prominentní rodina univerzitního profesora

V posledních letech se skrýval na jihu Jemenu, letos v květnu údajně unikl smrti při americkém náletu v Jemenu, pár dní po zabití šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina v Pákistánu.

Al-Awlaki se narodil 22. dubna 1971 v prominentní jemenské rodině v americkém Novém Mexiku, část dětství prožil v USA, kde jeho otec učil na univerzitách. Pak se rodina vrátila do Jemenu, kde se otec, známý vědec, stal rektorem univerzity v Saná a ministrem zemědělství.

V roce 1991 se dvacetiletý al-Awlaki do USA vrátil, aby tam v Coloradu vystudoval stavařinu a pedagogiku, nakonec se ale stal imámem.

Působil v mešitách v Coloradu, Kalifornii a ve Virginii. Právě tam na jeho pobožnosti docházeli dva muži ze skupiny atentátníků 11. září.

V roce 2004 se přemístil do Jemenu, kde učil na muslimských školách, ale také byl půldruhého roku vyslýchán kvůli podezření, že připravoval únos amerického diplomata. V roce 2006 byl uvězněn za údajné styky s Al-Káidou a za účast v teroristických útocích. V prosinci 2007 byl propuštěn. Později byl znovu obviněn a od té doby se společně s dalšími islamisty ukrýval.

Al-Awlaki byl spojován s psychiatrem americké armády Nidalem Malikem Hasanem, který v roce 2009 postřílel na vojenské základně v americkém Fort Hoodu 13 lidí. Hasan se s al-Awlakim znal z americké mešity, v níž duchovní před odjezdem do Jemenu kázal.

100 hodin lekcí - ispirace pro vraždu

S al-Awlakim byl ve styku také Nigerijec, který chtěl o vánočních svátcích v roce 2009 vyhodit do vzduchu letadlo mířící z Amsterdamu do Detroitu.

Nejznámějším případem al-Awlakiho vlivu je přiznání britské studentky Roshonary Choudhryalové. Ta se v roce 2010 pokusila ubodat člena britského parlamentu. Byla pak odsouzena na doživotí a při výslechu vypověděla, že vyslechla 100 hodin al-Awlakiho internetových lekcí.

Letos v lednu jej soud v Saná v nepřítomnosti odsoudil k deseti letům vězení za podíl na vraždě francouzského občana.