Výběrem porotců v úterý ve Spojených státech začíná soudní proces s Nigerijcem Umarem Faroukem Abdulem Mutallabem, který se v roce 2009 pokusil odpálit bombu na palubě letadla směřujícího s téměř 300 lidmi na palubě do Detroitu. Obviněnému, který po zatčení tvrdil, že patří k teroristické síti Al-Káida, hrozí doživotní vězení.

Tehdy třiadvacetiletý islámský radikál propašoval 25. prosince ve svém spodním prádle na palubu letadla z Amsterodamu do Detroitu silnou výbušninu, se kterou se před přistáním pokusil vyhodit letoun do vzduchu. Nálož ale nevybuchla kvůli její závadě či kvůli atentátníkově chybě.

Mutallab byl loni obžalován ze šesti závažných trestných činů, především z pokusu o vraždu a z pokusu o užití zbraně hromadného ničení. Před soudem se v lednu 2010 odmítl vyjádřit, zda se cítí vinen či nevinen - soudce proto zanesl do spisu, že obžalovaný se cítí být nevinen.

Prezident Barack Obama loni označil Mutallabův pokus o atentát za selhání bezpečnostních služeb a dodal, že je třeba změnit jejich práci.

Z analýzy Bílého domu totiž vyplynulo, že USA měly před útokem dostatek informací o tom, že ze strany mladého Nigerijce hrozí nebezpečí. Nepodařilo se jim ale tyto údaje spojit a nevěnovaly jim dostatečnou pozornost.

Související