Opozici se v úterý obstrukcemi dařilo zbrzdit ve sněmovně opakované projednávání vládních reformních zákonů. Do rozpravy bylo v půl deváté přihlášeno 20 lidí. Poslanci zatím stále projednávají první bod jednání, návrh na omezení státní podpory stavebního spoření.

K první z norem, které do dolní komory vrátil Senát s úpravami, nebo jako odmítnuté, se poslanci dostali po více než pěti hodinách.

Koalice kvůli postupu levice prosadila, aby sněmovna jednala i v noci nebo o nadcházejícím víkendu. V dolní komoře má dostatek hlasů na to, aby reformy prosadila.

Sociální demokraté ohlásili obstrukce už před jednáním sněmovny a plán také naplňovali. "Sociální demokraté chtějí udělat všechno pro to, aby návrhy takzvaných reforem, které odmítl Senát Parlamentu ČR, v Poslanecké sněmovně neprošly," zdůvodnil postup své strany její předseda Bohuslav Sobotka.

Jednání sněmovny poznamenalo především téměř čtyřhodinové upravování programu schůze. Sociální demokraté a komunisté formou desítek jednotlivých návrhů požadovali, aby se sněmovna nyní znovu nezabývala zákony zdravotnické, sociální a důchodové reformy, případně se věnovala debatním tématům ze sféry armády, školství, ekologie nebo hospodaření státu.

"Čtení telefonního seznamu by mělo větší přínos než to, co dnes ve sněmovně předvádí opoziční poslanci," komentoval počínání levice ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Hodinovou přestávku na jednání svého poslaneckého klubu si vybrala ČSSD i KSČM. Předseda komunistického poslaneckého klubu Pavel Kováčik zdůvodnil žádost tím, aby se poslanci mohli občerstvit a nabrat nové síly před noční schůzí.

Filip hrozí Ústavním soudem

Předseda KSČM Vojtěch Filip obvinil šéfku sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS) z toho, že reformní zákony zařadila na program současné schůze svévolně. Pohrozil kvůli tomu stížností k Ústavnímu soudu.

Němcová namítla, že podle zákona musí zákony vetované nebo upravené Senátem zařadit na program nejbližší schůze sněmovny.

Koaliční poslanci oprávněnost jejího postupu stvrdili hlasováním. Prosadili také omezení řečnické doby s tím, že každý poslanec bude moci vystoupit jen dvakrát po deseti minutách k téže věci.

K projednávání prvního ze zákonů, jímž se stala novela o omezení státní podpory stavebního spoření, se přihlásily tři desítky řečníků. Například Jan Látka (ČSSD) ve své řeči citoval rozhodnutí Ústavního soudu, který platnost současné podoby zákona o stavebním spoření omezil do konce letošního roku.

Šéf ČSSD Sobotka zase neúspěšně navrhoval schvalování o měsíc odložit. Poslanci mají posoudit celkem 15 zákonů vrácených ze Senátu.

Obstrukce jako zbraň k průtahům

Obstrukce, účelová snaha zmařit průtahy dojednání dané věci, nejsou ani v novodobé české parlamentní historii nijak ojedinělé. Například začátkem loňského roku poslanci ODS zejména dlouhými projevy zdržovali projednávání návrhů na zrušení poplatků u lékaře.

V dubnu 2002 zase vznesli levicoví poslanci 320 pozměňovacích návrhů k zákonu o státních maturitách.