Sýrie prý na středečním mimořádném zasedání ministrů zahraničí Ligy arabských států (LAS) v Káhiře přijala bez výhrad plán arabských států na řešení krize v zemi. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na nejmenovaného představitele ligy.

"Syrská delegace bez výhrad akceptovala plán arabské ligy v celém jeho rozsahu," řekl zdroj AFP.

Formální odpověď Damašku na návrh LAS přichází den poté, co oficiální syrská média oznámila dosažení "dohody" se zástupci LAS.

Arabská liga se v minulých dvou týdnech intenzivně zapojila do snah o ukončení krize v Sýrii. Odmítla požadavky na vyloučení Sýrie z organizace, ustavila ale zvláštní pětičlenný výbor ministrů zahraničí, který jednal o návrhu ligy se syrskou delegací v katarském Dauhá.

Podle textu arabské iniciativy, jehož kopii má AFP k dispozici, syrská vláda přistoupila na "úplné zastavení násilností v zájmu ochrany civilistů, na propuštění osob zatčených v souvislosti s aktuálním děním, na stažení armády z měst a oblastí obsazených při ozbrojeném konfliktu a na povolení přístupu organizacím Ligy arabských států a arabským a zahraničním médiím".

Plán zároveň předpokládá, že "ministerský výbor LAS povede konzultace s vládou a různými syrskými opozičními stranami s cílem navázat národní dialog".

Opoziční koalice Syrská národní rada (SNR), která sdružuje většinu opozičních uskupení stojících proti prezidentu Bašáru Asadovi, podle AFP prohlásila, že Damašek odpověděl na návrh LAS "eskalací represí" a znovu vyzvala LAS ke "zmrazení členství" Sýrie.

"Krvežíznivé jednání režimu ukazuje, že pohrdá arabskými snahami, jejichž cílem je zastavit krveprolévání a vyhnout se zahraničním zásahům. Režim chce získat čas," prohlašuje SNR podle citace AFP.

Represe vládních sil proti demonstrantům v Sýrii si od vypuknutí lidového povstání v polovině března vyžádaly podle OSN na 3000 mrtvých, opoziční zdroje hovoří až o 4000 obětí. Opozice, která původně vyzývala k reformám a demokratizaci země, nyní už požaduje Asadovo odstoupení.

Násilí v Sýrii nadále neustává. Ve středosyrské provincii Homs dnes neznámí ozbrojenci zastřelili přímo v továrně 11 dělníků. U města Hamá zase údajní armádní dezertéři zabili při dvou útocích 15 příslušníků pořádkových sil.

Související