Vláda chce, aby se ČR přihlásila k 12 miliardám z privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) zablokovaným na švýcarských účtech.

Jakým způsobem to udělá, bude analyzovat státní zástupce. Ve hře je připojení se k trestnímu i civilnímu řízení i vlastní civilní žaloba. Celkem ministři vidí čtyři varianty řešení, uvedl premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že rozhodnutí padne zhruba do tří týdnů. Státní zastupitelství má připravit podklady pro ministerstvo financí.

"Preferujeme variantu, v níž se připojíme k aktuálně probíhajícímu trestnímu řízení," uvedl Nečas. K tomu je ale podle něj zapotřebí doplnit analýzy, které vyplývají ze změny trestního švýcarského řádu, k němuž došlo začátkem letošního roku.

"Musíme si ve Švýcarsku najmout kvalitní právní kanceláře, které nám s tímto složitým případem pomohou," dodal premiér s tím, že pokud tato varianta nevyjde, zkusí Česko případnou škodu vymáhat občanskoprávní cestou.

Česko kauzu řeší kvůli liknavosti svých úřadů. Aby se připojilo k trestnímu řízení, které se týká údajného praní špinavých peněz z privatizace MUS, bylo švýcarskou stranou vyzváno už vloni. Dosud se ale nepřidalo, přestože ho Švýcaři nekolikrát upozorňovali.

Ministr financí Miroslav Kalousek zopakoval, že údajně není doloženo, jak a čím v kauze stát utrpěl. "Nemůžete vymáhat odškodné za zlomenou nohu, když jste si žádnou nezlomili," poznamenal.

Úřady, které s věcí měly nejvíce co do činění, tedy ministerstvo financí a Vrchní státní zastupitelství, odmítají jakákoliv pochybení ve svých postupech. Sestavili jsme pro vás souhrn klíčových otázek a odpovědí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.