Ministr kultury Jiří Besser odmítl, že by byl korupčníkem proto, že vlastní firmu spolu s Pavlem Hráchem odsouzeným za úplatkářství. Zároveň ale nabídl ministerskou funkci. "Nelpím na ní," řekl Besser s tím, že pokud kdokoliv předloží důkazy, že se dopustil korupce, rezignuje.

Dodal však, že minimálně do konce kalendářního roku chce kulturu vést. Hodlá dokončit zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi.

Besser se na pondělní ranní tiskové konferenci zároveň omluvil za to, že do majetkového přiznání neuvedl účast v americké společnosti Comoros Group, která vlastní luxusní byt v golfovém ráji na Floridě za 4,3 milionu korun.

"Za toto pochybení se omlouvám. Jsem připraven nést důsledky, které z toho pro mne případně vyplynou z přestupkového řízení," uzavřel.

Zapomněl. Ale proč?

Nevysvětlil tak, proč údaje do jednoho z klíčových protikorupčních dokumentů nezapsal. A na konci brífinku nepovolil novinářům žádné otázky.

"Ministr pospíchá, odlétá na pracovní cestu do Vatikánu," řekl jeho mluvčí Stanislav Brunclík.

Besser uvedl, že ze společnosti Comoros Group v minulých dnech vystoupil. A ohradil se proti tomu, že je celá záležitost vnímaná jako "korupční kauza Besser".

"Nedopustil jsem se ničeho, co by se dalo označit nejen jako korupce či napomáhání korupci, ale nedopustil jsem se ani ničeho nečestného," řekl. Dodal, že se nijak neobohatil a nikdy firmu nepoužil k žádným svým podnikatelským aktivitám.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ministr kultury Jiří Besser přiznal, že do majetkového přiznání nezapsal účast v americké společnosti Comoros Group. Neuvedl však, proč údaje opomněl uvést. Nabídl zároveň svou funkci, nejdříve ale chce dokončit předložení zákona o vyrovnání státu s církvemi.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.