Café Tabac najdeš na rohu Prinsengrachtu a Brouwersgrachtu ve čtvrti Jordaan. Ten je pro Amsterodam asi to, co je pro Prahu Malá Strana. Natrefíš zde na kouzelná zákoutí, o kterých turisté, ale často i obyvatelé ostatních částí města nevědí. Jordaan přitahuje svou atmosférou bohémské pohody, studentského života a žádného spěchu. Překypuje hospodami, bistry, kafírnami a restauracemi. Říká se, že v této bývalé čtvrti chudiny s mrňavými tmavými domky se strmými schodišti byli její obyvatelé do hospod takříkajíc vyháněni nedostatkem místa doma.
Holandský název ‘café’ reprezentuje zpravidla střízlivě vyvedenou hospodu, nacpanou tmavým zařízením, prodchnutou minulostí a prokouřenou věky, kdy kouření zde bylo dovoleno.
 
Café Tabac má pod vysokým trámovým stropem dlouhý bar s řadou thonetkových stoliček a sezení pro pár lidí. Servíruje se zde vynikající káva, pivo, víno, likéry značky Bols a žitná z nedaleké palírny. Můžeš si zde dát kolem poledne narychlo něco studeného, před večeří k drinku zdejší specialitu ‘bitterballen’ a ‘kroketten’ nebo nějakou jinou chuťovku. Jídelní lístek v tomto amsterodamském ‘café’ nenabízí návštěvníkovi žádný brzlík, foie-gras, to a ono ‘na lůžku’ a s pár kapkami něčeho redukovaného. Ne, tady se vaří bez pretencí, prostě a jednoduše. Přesto je jídelní lístek zajímavý, neboť je inspirovaný v Holandsku zdomácnělou indočínskou kuchyní. Asijské pokrmy jsou zde na menu kombinované třeba se salátem z thajské kuchyně, ale taky s už zmíněnými ‘bitterballen’, což je vynikající zahuštěné ragú, obalené a osmažené. Něco takového se zdá skoro nemožné, ale skepse trvá jen do okamžiku, kdy se do této horké kuličky zakousneš.

 


I v podzimních dnech se při troše štěstí dá sedět za větrem u pár stolků venku. Polštáře na vyvýšené stříšce přístavku polosuterénní kuchyně  jsou určeny k lenošení na jaře a v létě. V pátek a v sobotu večer postávají venku se skleničkou v ruce hrozny většinou mladých lidí, šumící hovorem jak roj včel. Poloha na rohu dvou grachtů je úchvatná. Před sebou máš malebné mosty a živé dění opodál na protější straně grachtu kolem kostela, kde bývají trhy. Když město něco slaví, jako třeba královniny narozeniny v takzvaný Koninginnendag nebo při Gay Parade je Tabac strategicky položený. A když se ti podaří zmocnit se místa na vyvýšené stříšce, máš rozhled přes grachty i lodi.
Tabac má historii a je oblíbený, ale proslavil se v roce 2000, kdy zde měla schůzku princezna Maxima s jedním moudrým profesorem, který ji přiblížil, co ji čeká a co ji nemine, až se vdá za Willema-Alexandra a stane se z ní Holanďanka. Od té doby má královský  pár tři dcery, a je nabíledni, že Maxima sem už jen tak inkognito přijít nemůže. Jinak si Café Tabac, navzdory krizi, nemůže stěžovat. Je tu pořád plno.
www.cafetabac.eu