Vlajky spuštěné na půl žerdi zahájily v úterý na Kubě třídenní oficiální státní smutek za zesnulého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Havana smutek vyhlásila na znamení solidarity se spřáteleným komunistickým státem, píš agentura Reuters.

Kubánská vláda vyhlásila státní smutek bez jakéhokoli komentáře. Uvedla jen, že na všech vládních budovách a vojenských zařízeních budou prapory spuštěny na půl žerdi. Na severokorejském velvyslanectví v Havaně byla otevřena kondolenční kniha s velkou fotografií zesnulého vůdce ozdobenou květinami.

Kuba a Severní Korea patří mezi poslední komunistické země na světě a udržují dobré vztahy od navázání diplomatických styků v roce 1960, tedy rok po nástupu Fidela Castra k moci po revoluci z roku 1959. Obě země byly na seznamu USA zemí podporujících terorismus, dokud z něj v roce 2008 Spojené státy neškrtly Severní Koreu.

Kim Čong-il zemřel ve věku 69 let v sobotu a jeho nástupcem byl jmenován jeho nejmladší syn Kim Čong-un, který tak pokračuje v nástupnické linii první komunistické dědičné dynastie na světě. Kim Čong-il převzal vládu v Severní Koreji po smrti svého otce, zakladatele KLDR Kim Ir-sena.

Na Kubě vládl od revoluce v roce 1959 následujících 49 let nyní pětaosmdesátiletý Fidel Castro, kterého v roce 2008 nahradil jeho bratr a tehdejší viceprezident Raúl Castro.

Pokud by Raúl Castro nyní opustil úřad, nahradil by ho jednaosmdesátiletý současný viceprezident José Ramón Machado. Oponenti kubánské vlády ale vyjadřují obavy, že by v takovém případě kubánské vedení obešlo ústavu a vydalo se "severokorejskou cestou" - tedy rychlým nahrazením Machada někým z rodiny Castrových.