Ministerstvo financí zhruba do dvou týdnů podá ve Švýcarsku civilní žalobu v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Resort se podle něj ještě snaží připojit i k trestnímu řízení v kauze MUS. Odvolalo se kvůli tomu u švýcarských úřadů, které mu odmítly prominout lhůty pro účast v řízení.

"Pokud naše odvolání nebude přijato, tak bude podána ona civilní žaloba," řekl Kalousek. Uvedl přitom, že velké naděje na připojení k trestnímu řízení nevidí.

Odvolání za tisíc franků stojí

"Velkou šanci nevidím, ale za těch tisíc švýcarských franků, kolik toto podání stojí, to stojí," řekl Kalousek. Jeho úřad prý zpracovává také civilní žalobu a podá ji "v řádu dnů, možná dvou týdnů."

Švýcarské úřady zahájily vyšetřování privatizace MUS už v roce 2005 a zablokovaly kvůli kauze kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) na stovce účtů v místních bankách.

Praha začala letos v listopadu hledat způsoby, jak peníze případně získat zpět. Premiér Petr Nečas dříve uvedl, že je ve hře civilní žaloba, účast na trestním řízení, civilní žaloba připojená k trestnímu řízení a využití specifických paragrafů švýcarského trestního řádu.

Související