Zhruba za rok touto dobou by v Česku měly běžet hned dvě kampaně za desítky milionů na propagaci regionálních potravin.

Jednu pořádá Potravinářská komora a zaměřená bude na propagaci potravin, které mají evropskou ochrannou známku původu, jako jsou třeba karlovarské oplatky nebo třeboňský kapr.

Druhá, kterou vypsal Státní zemědělský intervenční fond, se zaměří obecně na propagaci regionálních potravin.

Zatímco fond teprve vybírá, kdo kampaň připraví, komora, která podobně velkou kampaň nikdy před tím nedělala, už má jasno: zakázku získala agentura Dorland.

Neměla velkou konkurenci. Zadávací dokumentaci si sice vyzvedlo deset zájemců, ale přihlášku nakonec podal jen Dorland patřící Lucii Češpivové, která má dobré vazby na ODS i stát. Firmy, které vlastní nebo v nich působí, tiskly třeba některé předvolební materiály pro ODS či vydávaly časopis 51 Pro hájící barvy občanských demokratů.

Podařilo se jí také v roce 2007 získat marketingové zakázky za víc než třicet milionů korun od státních Lesů České republiky.

Na Státním zemědělském fondu teprve vyhodnocují nabídky. Jasno však už mají v tom, že na kampaň bude dohlížet Petr Milas, ředitel odboru administrace podpory kvalitních potravin a shodou okolností také bývalý zaměstnanec Dorlandu.

"Petr Milas má na starosti pouze administraci podpory značky KLASA a od počátku tohoto roku i administraci podpory značky Regionální potravina. Žádným způsobem se nepodílel, nepodílí a ani nebude podílet na zadání či realizaci kampaně Potravinářské komory k označování výrobků v rámci evropského systému ochrany názvů produktů. Tyto projekty nebude ani administrovat,“ odmítá možný střet zájmů mluvčí Státní zemědělského intervenčního fondu Petr Hlavatý.

I když jsou obě kampaně zaměřené na propagaci regionálních produktů, obě prý budou úplně jiné a nebudou navzájem koordinované. Potravinářská komora se zaměří jen na zhruba tři desítky těch, které získaly ochranné známky Evropské unie.

Navíc chce motivovat místní firmy, aby se o podobné značky také ucházely. I když je komora nestátní, bude její kampaň placená především z veřejných peněz. Polovinu by totiž měla zaplatit Evropská unie, třetinu stát a zbytek sama komora.

Kampaň v Česku i na Slovensku

"Kampaň bude trvat tři roky, proběhne v České republice i na Slovensku. Zaměříme se na jedinečnost těchto produktů. S kampaní zemědělského fondu však nemáme nic společného. Lidi z fondu jsme viděli poprvé 22. září, když už jsme věděli, že jsme vyhráli. Až od vás se dozvídám, co má na starosti pan Milas. Rozhodně nemohlo dojít k žádnému střetu zájmů. Navíc ta zakázka není tak lukrativní. My sice vyhráli, ale není to jisté. Ještě musíme počkat, zda Brusel skutečně zakázku schválí a dá na ni peníze," vysvětluje ochotně majitelka Dorlandu Lucie Češpivová.

Její agentura už má zkušenost s velkou státní kampaní na propagaci potravin. V roce 2008 získala od ministerstva zemědělství pod vedením tehdejšího místopředsedy ODS Petra Gandaloviče zakázku na tříletou kampaň Ryba domácí, která měla za 150milionů od Evropské unie propagovat spotřebu domácích ryb.

Hned od začátku se však na kampaň snesla kritika. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Nejvyššího kontrolního úřadu byl při zadávání této kampaně porušen zákon o veřejných zakázkách, navíc byla reklama přes výši svého rozpočtu poměrně málo viditelná.

"Naše reference jsou poněkud jiné, a to, že kampaň byla skutečně efektivní a k žádnému nehospodárnému vynakládání prostředků nedošlo. Navíc při říjnovém jednání v Bruselu byla ČR oceněna za propagační kampaň Ryba domácí, která pozitivně ovlivnila celý sektor. Díky této kampani se zřetelně zvýšila konzumace sladkovodních ryb,“ odmítla pochyby mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová.

Související