Přívrženci bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v pondělí ve vnitrozemí převzali kontrolu nad pouštním městečkem Baní Valíd.

Agentuře Reuters to sdělil jeden z členů provládních sil, podle nějž Kaddáfího stoupenci ve městě, které bylo loni jedním ze symbolů boje proti Kaddáfímu, vyvěsili vlajky starého režimu.

V bojích přitom prý zabili nejméně pět stoupenců nového režimu. Podle nejmenovaných armádních zdrojů citovaných agenturou AFP k městečku míří vládní vojsko.

Silně ozbrojení přívrženci loni svrženého a zabitého Kaddáfího zaútočili na provládní milice poté, co bylo několik jejich kolegů zatčeno. Zabili nejméně pět příslušníků provládních sil a dalších asi 30 zranili, citovala AFP jednoho místního představitele.

Mluvčí místních provládních milic podle agentury AP uvedl, že na ně zaútočilo asi 150 Kaddáfího stoupenců. Obě strany do bojů údajně nasadily těžké zbraně včetně protitankových.

Bašta Kaddáfího stoupenců

Nejmenovaný armádní zdroj uvedl, že k Baní Valídu míří armádní jednotky. Mluvčí místní správy AFP řekl, že se obává "masakru".

Jde o nejvážnější incident ve městě Baní Valíd, které bylo baštou sil věrných Kaddáfímu do jejich úplné porážky v Libyi loni v říjnu. Dobytím pouštního městečka ležícího asi 140 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu vyvrcholila osmiměsíční ozbrojená vzpoura proti Kaddáfího diktátorskému režimu.

Kaddáfí byl v říjnu zabit a vyhnul se tak stíhání kvůli údajným zločinům proti lidskosti. Tomuto obvinění před Mezinárodním trestním soudem (ICC) čelí jeho syn Sajf Islám. Libyjská vláda však rozhodla, že jej ICC nevydá a postaví ho před místní soudy.

Podle prohlášení Tripolisu ICC s tímto rozhodnutím souhlasí, tiskové agentury ale uvedly, že Haag tuto informaci dementoval.

Související