Ministr obrany Alexandr Vondra v pátek v Bruselu začal jednat se Švédskem o dalším "překlenovacím" používání švédských stíhaček Jas-39 Gripen.

Dosavadní smlouva o pronájmu skončí v roce 2015.

Vondra schůzku se švédským protějškem Stenem Tolgforsem označil za informativní, klíčová bude podle něj cena.

Vyjednáváním o možnostech případného dalšího využití letounů pověřila Vondru ve středu vláda. Rozhodla, že se nadzvukového letectva ani po roce 2015 nevzdá.

"Řekl jsem Tolgforsovi, že to neznamená žádné rozhodnutí," sdělil novinářům Vondra. Nyní se určí vyjednávací týmy i časový harmonogram. "Máme na to čtyři měsíce," řekl ministr.

Výsledná cena je pro Česko klíčová

"Uvidíme, co švédská strana předloží jako své nabídky," uvedl Vondra. "Já jsem svému švédskému kolegovi říkal, že to ekonomické hledisko, tedy jinými slovy úspory, je pro českou stranu naprosto klíčové," zdůraznil.

Se Švédy bude Vondra jednat o "překlenovacím" řešení formou dalšího provozování 14 švédských letounů, které mají čeští piloti k dispozici nyní.

Definitivní rozhodnutí o tom, jak stíhačky pro české vojenské piloty v budoucnu zajistit, podle prohlášení premiéra Petra Nečase vláda odložila na dobu, kdy se zlepší ekonomická situace.