Čeští politici se zbavili možnosti volit prezidenta republiky a tuto pravomoc dali do rukou obyvatel Česka.

Senát ve středu schválil zavedení přímé volby prezidenta a lidé tak budou volit už nástupce současné hlavy státu Václava Klause. Vybírat ho budou na začátku roku 2013, Klausův mandát skončí 7. března 2013. 

Jde o historickou změnu ústavy, kterou senátoři po více než pětihodinové debatě přijali beze změn tak, jak jim ji předložili poslanci.

Návrh podpořilo 49 ze 75 přítomných senátorů. Změna ústavy nabude účinnosti k 1. říjnu. Prezident Klaus, který zavedení přímé volby označil za fatální chybu, na tom nemůže nic změnit. Ústavní novelu totiž na rozdíl od běžných zákonů vetovat nemůže.

Jak se bude volit

Hlavu státu budou moci vybírat všichni voliči podobným systémem, jakým volí senátory, tedy ve dvou kolech. Kandidát na prezidenta bude muset mít podporu petice, kterou podepíše alespoň 50 tisíc občanů starších 18 let, nebo nejméně dvaceti poslanců či deseti senátorů. Přímou volbu bude vyhlašovat předseda Senátu, a to nejpozději 90 dnů před jejím konáním.

Přímou volbu prezidenta nezkomplikoval ani ústavně-právní výbor Senátu, který souhlasil s pozměňovacími návrhy senátorky Jiřiny Rippelové (ČSSD).

Ta minulý týden podala návrhy, v nichž požadovala například oslabit pravomoci prezidenta a posílit jeho odpovědnost při výkonu funkce.

Mnozí členové horní komory se netajili tím, že jim více vyhovovala verze právě s těmito změnami. Procedura však byla taková, že se nejprve hlasovalo o sněmovní verzi. A ta prošla. Jedině kdyby se bývala zadrhla, pak by došlo na pozměňovací návrhy.

V dlouhé senátní rozpravě, při níž vystoupily téměř tři desítky senátorů, se ostře polemizovalo. Odpůrci důrazně před přímou volbou varovali.

On-line reportáž z jednání Senátu ZDE

"Pokud to Senát odsouhlasí, udělá nad sebou kříž a řekne tak, že je k ničemu. Protože dvoukolový systém má cenu, pouze pokud se od sebe liší," řekl například místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL).

Místopředseda ČSSD Jiří Dientsbier, který patří k zastáncům přímé volby, však řeči oponentů glosoval s notnou dávkou nadhledu. "Když víme, že občané ČR v přímé volbě odpovědně vybírají senátory a nevolí žádné kašpary, nevím, proč pochybovat o tom, že by odpovědně nevybrali i prezidenta," řekl Dienstbier.

Co přinese novela ústavního zákona?

Volba prezidenta
Doposud:
Prezidenta volily obě parlamentní komory na společné schůzi. Navrhovat kandidáta bylo oprávněno nejméně deset poslanců nebo deset senátorů.
Novela:
Hlavu státu budou volit všichni voliči podobným většinovým systémem, jakým volí senátory. Prezidentem se stane kandidát, který v prvním kole obdrží nadpoloviční většinu hlasů. Pokud se tak nestane, bude se konat za čtrnáct dnů druhé kolo volby, do něhož postupují dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola.
Kandidáta na prezidenta může navrhnout alespoň 50 000 občanů starších 18 let nebo nejméně dvacet poslanců či deset senátorů.

Odvolání prezidenta
Doposud:
Prezidenta nebylo možné zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt. Pouze mohl být stíhán pro velezradu, a to před Ústavním soudem na základě žaloby Senátu. Ústavní soud pak mohl rozhodnout o tom, že prezident ztrácí svůj úřad a způsobilost jej znovu nabýt.
Novela:
Novela rozšiřuje výčet důvodů pro odvolání prezidenta - Senát může se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu k Ústavnímu soudu nejen pro velezradu, ale i pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. K přijetí návrhu v Senátu je třeba třípětinové většiny přítomných senátorů a k přijetí souhlasu sněmovny pak třípětinové většiny všech poslanců.

Prezidentská imunita
Doposud:
Trestní stíhání hlavy státu pro trestné činy spáchané po dobu výkonu funkce bylo navždy vyloučeno.
Novela:
Prezidentská imunita je omezena pouze na dobu funkčního období.

Milosti
Doposud:
Prezident mohl mimo jiné nařídit, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo.
Novela:
K platnosti tohoto prezidentova rozhodnutí je třeba spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
8.2.2012 20:14 | Senátoři diskutují o dalších normách, on-line končí

Senátoři nyní diskutují o dalších novelách zákonů a my končíme on-line zpravodajství z jednání o přímé prezidentské volbě. Děkujeme za pozornost.

8.2.2012 19:54 | Senátoři schválili přímou volbu prezidenta

Senátoři schválili přímou volbu prezidenta. Nástupce Václava Klause tak začátkem roku 2013 zvolí obyvatelé České republiky. Ze 75 přítomných senátorů souhlasilo se změnou ústavy 49, 22 senátorů bylo proti.

8.2.2012 19:54 | Senátoři hlasují o přímé volbě

Senátoři pokračují hlasováním o změně ústavy.

8.2.2012 19:44 | Postřeh komentátora HN Petra Honzejka: O Sobotkově argumentu

Petr Honzejk, vedoucí názorové rubriky HN: "Přemysl Sobotka si myslí, že přímo volený prezident vládu neoslabí. Nejsem si jistý. Co třeba, když bude zvolený kandidát ČSSD s programem "Ne reformám" a následující volby opět vyhraje pravice? A prezident začne aplikovat nulovou toleranci a vetovat všechno, co vláda schválí a protlačí parlamentem? Prostě se to stát může. Jenže, a to je důležité, není to argument proti přímé volbě. Naopak. Dělo se to, v omezené míře, i teď, v případě Václava Klause. A navíc - prezident jako korekce vládních nápadů nemusí být k zahození, zvlášť pokud bude mít vláda většinu i v Senátu."

8.2.2012 19:42 | 10 minut pauza, senátoři budou jednat v klubech

Schůze Senátu byla na 10 minut přerušena kvůli jednání senátorských klubů. Pokračovat se bude v 19:51.

8.2.2012 19:22 | Přemysl Sobotka: Přímá volba vládu neoslabí

Místopředseda Senátu a jeden z možných kandidátů na příštího prezidenta Přemysl Sobotka z ODS: "Už několik let jsem pro přímou volbu. Všechny volby jsou přímé, tak by přímá měla být i ta prezidentská. Vládu to neoslabí, záleží na prezidentovi jako na osobnosti. Pravomoce mít vyšší nebude."

8.2.2012 19:03 | Postřeh komentátora HN Petra Honzejka: O Pithartově projevu

Petr Honzejk, vedoucí názorové rubriky HN: "Petr Pithart pronesl jeden ze svých nejlepších projevů. Bohužel si neuvědomil, že nad vší jeho argumentací stojí problém krize důvěry v politiku. Většina voličů (přímou volbu chce 90 procent dospělách příčetných Češek a Čechů) je přesvědčená, že na jejich názor politická třída kašle. Kdyby teď přímá volba, léta slibovaná, padla, mohou se senátoři s filipikami o ústavní rovnováze odstěhovat do střední Asie. Tady je už nikdo nebude poslouchat. Pak by teprve byli zbyteční, jak se bojí Petr Pithart."

8.2.2012 19:02 | Klausův mandát vyprší 7. března 2013

Jen pro připomenutí, v dnešním on-linu to ještě nezaznělo: Mandát nynějšího prezidenta Václava Klause vyprší 7. března 2013.

8.2.2012 18:59 | Rozprava trvá už tři hodiny

Na půdě Senátu pokračuje rozprava, která trvá tři hodiny. Nyní hovoří Luděk Sefzig z Rokycanska, po něm jsou přihlášeni ještě další tři řečníci.

8.2.2012 18:49 | Postřeh komentátora HN Petra Honzejka: O Klausově zábavném argumentu

Petr Honzejk, vedoucí názorové rubriky HN: "Nejzábavnější argument proti přímé volbě zatím vymyslel Václav Klaus. Prý povede k hledání Superstar. Inu, nikde se to zatím nestalo, na Slovensku třeba vyhráli postupně Schuster a Gašparovič, což tedy bůhvíjaké hvězdy showbyznysu nejsou. A, pane prezidente, ruku na srdce, nechtěla v roce 2003 ODS narychlo přímou volbu právě proto, že si myslela, že takovou Superstar jste právě Vy? Jo, to byly super časy..."