Premiér Nečas slíbil důkladnější prostudování právních aspektů smlouvy a její ratifikaci vláda pozastavila. To ale odpůrce kontroverzní mezinárodní dohody ACTA nepřesvědčilo. A v sobotu odpoledne hodlají dát svůj nesouhlas s kontroverzní smlouvou opět najevo.

Odpůrci smlouvy, která podle nich omezí svobodu šíření informací a svobodný Internet, se svolávají k protestům do 18 českých měst. Na Facebooku se k účasti na nich přihlásilo přes 7 tisíc uživatelů.

Největší bude pražský průvod, který na sobotu odpoledne ohlásila Česká pirátská strana. Demonstrace začne ve dvě hodiny odpoledne na Staroměstském náměstí, průvod pak projde Pařížskou ulicí a přes Čechův most k Úřadu vlády. Protest bude zakončen na náměstí Jana Palacha, kde pořadatelé připraví k podepsání petice.

Ústavní zákon podle Pirátů

"Česká pirátská strana na demonstraci také představí svůj návrh ústavního zákona o svobodném internetu, který by vyloučil přijetí smluv podobných ACTA a různých cenzurních přílepků," uvádí Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů.

Na pražském průvodu očekává kolem dvou tisíc účastníků.

Protestujícím vadí zejména ty části dohody, které se zabývají internetem a digitálním prostředím. Podle České pirátské strany se ACTA nejen výrazně dotýká svobody šíření informací, ale zasahuje i do lidských a občanských práv.

Mezinárodní solidarita

Ratifikaci smlouvy kromě České republiky pozastavilo Polsko, Slovensko, nově i Lotyšsko a Německo. Ze členských zemích EU svůj podpis k ACTA dosud nepřipojilo kromě Německa a Slovenska ještě Estonsko, Holandsko a Kypr.

Sobotní české happeningy jsou podle pořadatelů i výrazem solidarity k ostatním demonstujícím státům. Na sobotu je totiž naplánováno okolo 200 protestních akcí ve 30 zemích světa.

"My se připojujeme k sobotním mezinárodním protestům. Ve velké většině zemí se ještě ledy nehnuly tak jako u nás," vysvětluje jeden z důvodů protestní akce Mikuláš Ferjenčík.

Mapa evropských prostestů proti ACTA

 


Zobrazit místo ACTA Protests Worldwide - Brought to you by stoppacta-protest.info na větší mapě

Dohoda, jejímž prvotním cílem je mezinárodní spolupráce proti padělkům, podle právníků ale žádné velké změny pro české občany zřejmě nepřinese.

"Pro moji práci nepřináší vůbec nic nového," řekla ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová na panelové diskusi serveru Lupa.cz.

První pražské demonstrace se minulý čtvrtek podle České pirátské strany zúčastnilo přes 3 tisíce lidí. Na obdobné akci, která proběhla minulou v sobotu v Brně, pořadatelé napočítali šest set účastníků.

Související