Na skládce komunálního dopadu v Radimi na Kolínsku skončily dokumenty s citlivými osobními údaji lidí z celé ČR. Nechala je tam odvézt kolínská pobočka firmy Purum, která se zabývá likvidací odpadů.

Doklady měla zlikvidovat tak, aby byly nečitelné a nepoužitelné, což se nestalo. Případ šetří policie a zabývá se jím také Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Informaci dnes přinesla FTV Prima.

Televize uvedla, že na skládce byly občanské průkazy, řidičské průkazy, pasy, zbrojní průkazy, rodné listy, oddací listy nebo smlouvy, v nichž figuruje například ministerstvo vnitra. Podle odhadů policie jich mělo být až tisíc kilogramů. Část dokladů se již během transportu na skládku rozletěla po Kolíně. Skládka patří obci Radim.

Vedoucí likvidace odpadu Jan Kukal pochybení firmy připustil. "Samozřejmě měly být řádně znehodnoceny. To jsme měli znehodnotit my. Při drcení toho odpadu došlo k tomu, že část toho odpadu propadala a nebyla znehodnocena tak, aby z toho nešlo přečíst osobní údaje," uvedl Kukal.

Mluvčí kolínské policie Martina Fejfarová řekla, že policie případ šetří. Zvažuje i variantu, že mohlo jít o spáchání trestného činu neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Pokud se prokáže, že pobočka firmy Purum takto zachází s citlivými osobními údaji běžně, může jí to stát pokutu až deset milionů korun.