Nejméně 49 lidí ve středu ráno zahynulo a přes 600 bylo zraněno při nehodě příměstského vlaku v argentinské metropoli Buenos Aires. Oznámil to šéf argentinské policie Néstor Rodríguez na tiskové konferenci na stanici Once, kde k nehodě došlo.

"Bohužel vás musím informovat, že při nehodě bylo 49 mrtvých," uvedl Rodríguez. Podle něj zahynulo 48 dospělých a jedno dítě.

Podle ministra dopravy Juana Pabla Schiaviho narazila souprava během ranní špičky rychlostí 26 kilometrů v hodině do bariéry na konci nástupiště. Druhý vagon v soupravě při nárazu zajel šest metrů do prvního. Záchranáři z něj postupně vyprošťují střechou cestující uvězněné v troskách.

"Předpokládáme, že šlo o nějaký problém s brzdami," řekl Schiavi argentinské agentuře Telam.

Nicméně Rubén Sobrero, vedoucí odborů na této vlakové lince Sarmineto, uvedl, že lokomotiva byla v úterý v dílnách a na předcházejících stanicích brzdy soupravy fungovaly normálně. Podle Sobrera byl strojvedoucí hospitalizován a zatím nemohl vypovídat.

Podle Telam havarovaným vlakem cestovalo 800 lidí. Prezidentka Cristina Fernándezová zrušila kvůli neštěstí dnešní program. Je to nejhorší železniční nehoda v Argentině od roku 1970, kdy při srážce vlaků zahynulo 200 lidí.

"Na zemi byla spousta zraněných a zkrvavených lidí"

Cestující líčili chaos a paniku po kolizi. "Najednou jsme cítili explozi a doslova jsme vyletěli do vzduchu... na zemi byla spousta zraněných a zkrvavených lidí," řekl místní televizi jeden ze zraněných pasažérů. "Jeden vagon byl vražen do druhého... sedadla byla pryč a lidé jen vyskakovali z oken," dodal.,

Každý den cestují do středu hlavního města statisíce lidí. Linka Sarmiento spojující západní předměstí s centrem patří k nejvytíženějším. Zanedbané a přeplněné vlaky spravované soukromými společnostmi a ve velké míře dotované státem mají často nehody a značná zpoždění, uvedla agentura Reuters. Podle ní kdysi rozsáhlá železniční síť byla z velké části zrušena při privatizaci v 90. letech.

"Je to odpovědnost firmy, která je známá nedostatečnou údržbou a ...improvizací," řekl místnímu rozhlasu další odborový předák Edgardo Reinoso. "Na druhou stranu státní úřady železnici nedostatečně kontrolují," dodal.

V září při srážce vlaku s autobusem zahynulo 11 lidí, před rokem při jiné vlakové nehodě přišli o život čtyři lidé.

Související