Zatímco dnes premiéři Petr Nečas a David Cameron společně sviští vlakem do Bruselu, pojďme si připomenout podobnou schůzku ani ne 2 týdny starou.

Tehdy byl David Cameron na návštěve ve Francii u prezidenta Nicolase Sarkozyho, který si odpočítává poslední týdny vlády před dvěma koly prezidentských voleb 22/4 a 6/5 (a dnes to vypadá, že jen zázrak či mimořádná podlost by mohla pomoci, aby socialista François Hollande v boji o prezidenta Sarkozyho neporazil).

Na přetřes tehdy přišlo mnohé a tedy i čtyři jaderné reaktory, které Francouzi budou v Británii stavět.

Tedy bude stavět elektrárenské firma British Energy v lokalitách Hinkley Point (na obrázku) a Sizewell. Píši Francouzi, protože British Energy je francouzská,  neboť ji francouzská elektrárenská firma EdF velmi šikovně a prozíravě koupila (pro porovnání to bylo v době, kdy ČEZ kupoval elektrárnu ve Varně, patrně aby zjistil, jak se uplácí v Bulharsku, a pořídil si navíc rozvodnou síť v Albánii, asi aby si na vlastní kůži otestoval, jak se krade proud na Balkáně). EdF tedy bude v Británii stavět 4 reaktory EPR, odhadem za 18 miliard liber (nějakých 500 miliard korun).  

 

Cameronovi šlo o to, aby se na stavbě co nejvíce podílely britské podniky (a zde je paralela s Českem a Temelínem). Britský jaderný průmysl je soustředěn kolem Derby, zaměřuje se na reaktory u jaderných ponorek. A opravdu Rolls-Royce získal subkontrakt u Arevy na 400 miliónů liber  (12 miliard korun), který zaměstná 1500 lidí.  To jsou ale jen 2 procenta celkových nákladů. Drobky, jak píše Daily Mail. Vše ostatní si Francouzi v Británii chtějí udělat sami. Jaderné systémy dodávky páry dodá Areva, turbíny Alstom, betonářské práce udělá  Vinci nebo Bouygues.  Britové budou smutně koukat. Ale možná zase ne tak smutně - EdF jaderné elektrárny stavět umí, patálie Arevy finského typu neočekávám. Je to prostě něco za něco. Mimochodem, odhadne někdo, co by se stalo, kdyby EdF koupilo místo British Energy ČEZ?

Související