Zatímco dnes premiéři Petr Nečas a David Cameron společně sviští vlakem do Bruselu, pojďme si připomenout podobnou schůzku ani ne 2 týdny starou.

Tehdy byl David Cameron na návštěve ve Francii u prezidenta Nicolase Sarkozyho, který si odpočítává poslední týdny vlády před dvěma koly prezidentských voleb 22/4 a 6/5 (a dnes to vypadá, že jen zázrak či mimořádná podlost by mohla pomoci, aby socialista François Hollande v boji o prezidenta Sarkozyho neporazil).

Na přetřes tehdy přišlo mnohé a tedy i čtyři jaderné reaktory, které Francouzi budou v Británii stavět.

Tedy bude stavět elektrárenské firma British Energy v lokalitách Hinkley Point (na obrázku) a Sizewell. Píši Francouzi, protože British Energy je francouzská,  neboť ji francouzská elektrárenská firma EdF velmi šikovně a prozíravě koupila (pro porovnání to bylo v době, kdy ČEZ kupoval elektrárnu ve Varně, patrně aby zjistil, jak se uplácí v Bulharsku, a pořídil si navíc rozvodnou síť v Albánii, asi aby si na vlastní kůži otestoval, jak se krade proud na Balkáně). EdF tedy bude v Británii stavět 4 reaktory EPR, odhadem za 18 miliard liber (nějakých 500 miliard korun).  

 

Cameronovi šlo o to, aby se na stavbě co nejvíce podílely britské podniky (a zde je paralela s Českem a Temelínem). Britský jaderný průmysl je soustředěn kolem Derby, zaměřuje se na reaktory u jaderných ponorek. A opravdu Rolls-Royce získal subkontrakt u Arevy na 400 miliónů liber  (12 miliard korun), který zaměstná 1500 lidí.  To jsou ale jen 2 procenta celkových nákladů. Drobky, jak píše Daily Mail. Vše ostatní si Francouzi v Británii chtějí udělat sami. Jaderné systémy dodávky páry dodá Areva, turbíny Alstom, betonářské práce udělá  Vinci nebo Bouygues.  Britové budou smutně koukat. Ale možná zase ne tak smutně - EdF jaderné elektrárny stavět umí, patálie Arevy finského typu neočekávám. Je to prostě něco za něco. Mimochodem, odhadne někdo, co by se stalo, kdyby EdF koupilo místo British Energy ČEZ?