ŠKODA POWER, patřící do skupiny Doosan, získala zakázku na projekt elektrárny Lund na spalování biomasy o výkonu 39 MW ve Švédsku. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Pro elektrárnu dodá ŠKODA POWER parní turbínu ŠKODA s generátorem včetně převodovky, regeneračního systému a systému ohřevu topné vody. Celková hodnota zakázky, jejíž součástí je také montáž turbíny a její uvedení do provozu, je téměř 300 milionů Kč.
„Vítězství ve švédském tendru, navíc v souvislosti s našimi předchozími úspěchy ve Spojeném království a Německu, prokazuje naši vysokou konkurenceschopnost a také schopnost prosadit se i na západoevropských trzích,“ shrnuje Jiří Šmondrk, generální ředitel ŠKODA POWER.
Celý projekt koordinuje společnost Lunds Energi AB, která je zároveň vlastníkem elektrárny Lund. Biomasa spalovaná v elektrárně se přemění na elektrickou energii, která se bude distribuovat čtyřem městům na jihozápadě Švédska - městu Lund, Eslöv, Hörby a Lomma. Ta jsou zároveň vlastníky společnosti Lunds Energikoncern, jež je mimo jiné investorem výstavby elektrárny.
Elektrárna bude postavena u obce Örtöfta, 15 km severně od města Lund. Plánovaný termín pro uvedení díla do provozu je první polovina roku 2014. ŠKODA POWER ve Švédsku realizovala již dva projekty v letech 2006 a 2007, v úspěšném provozu jsou ve městech Värö a Mönsterås turbíny ŠKODA 60 MW, respektive 50 MW, které našly uplatnění v papírenském průmyslu.

Související