Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov se chce vrátit na politickou scénu a oživit sociálnědemokratickou stranu, v níž se před lety angažoval.

Podle agentury Interfax se chce bývalý šéf sovětských komunistů "seriózně pustit do organizační práce". Návrat do aktivní politiky mu usnadní nový zákon o politických stranách, který nyní projednávají poslanci Státní dumy.

Nyní jednaosmdesátiletý Gorbačov stál v letech 1985 až 1991 v čele sovětské komunistické strany jako její poslední generální tajemník.

Zhruba deset let po rozpadu SSSR se zapojil do sociálnědemokratického hnutí. Působil v několika politických seskupeních socialistické orientace, naposledy v roce 2007 založil a vedl Svaz sociálních demokratů. Výraznější politický úspěch ale se svou stranou neměl.

"Jsem připraven se seriózně pustit do sociálnědemokratického projektu a prosím všechny, kdo sdílejí tyto myšlenky, aby mi zaslali své návrhy," řekl Gorbačov agentuře Interfax. "Je třeba se s veškerou vážností pustit do organizační práce."

Ruský parlament nyní projednává novelu zákona o politických stranách, která má být schválena během několika týdnů tak, aby vstoupila v platnost ještě do konce letošního roku.

Nová úprava výrazně zjednodušuje dosud velmi přísné podmínky pro vznik politických stran, minimální počet jejich zakládajících členů se například má snížit z dosavadních 40 tisíc na 500.

Podle ruských médií se na registraci v nových podmínkách chystá už kolem 70 politických stran.

Související