Maďarský prezident Pál Schmitt odchází, protože opsal dvě třetiny své doktorské práce od bulharského kolegy v mezinárodním olympijském hnutí. Při své nedávné návštěvě Budapešti jsem od provládních i protivládních novinářů a analytiků slyšel mnoho těžko uvěřitelných historek o prezidentovi. Ty úsměvnější se týkaly Schmittovy záliby v opačném pohlaví. K této charakteristice mě napadla věta, kterou jsem kdysi četl v jedné knize o špionech za druhé světové války: "Nenechal bez povšimnutí ani dámské kolo."

Schmitt byl ale naprostou loutkou premiéra a vládce strany Fidesz Viktora Orbána. V souvislosti s probíhající debatou v Maďarsku o (ne)spolupráci s komunistickou tajnou službou a Schmittovou minulostí, kdy si mohl co by slavný sportovec jezdit i za komunismu kdy a kam chtěl, jsem si vzpomněl na poznámku jednoho kolegy o tom, že že Schmitt je zřejmě jedním z těch Orbánových věrných straníků, na které má předseda něco ukryté v šuplíku.

Plagiát byl jen klacek, který na Schmitta vytáhla média spojená s bývalými socialistickými a liberálními vládci. Zajímavé bude, koho Orbán místo Schmitta nechá dvoutřetinovou poslanců zvolit. Vzhledem k neradostné situaci Maďarska v Evropě by od maďarského premiéra bylo chytré, kdyby prosadil nestraníka a navíc třeba ještě mezinárodně známou nepolitickou osobnost.

Překvapující na současné maďarské společnosti je, jak mnoho lidí, kteří dříve na Orbána a Fidesz nadávali, najednou svoji zemi i její vládu obhajuje. Maďaři mají pocit, že je nikdo v zahraniční nechápe a zároveň se smiřují, že Orbán a jeho lidé ovládnou zemi na dlouho. Levice i liberálové jsou v troskách.

V této souvislosti jsem si vzpomněl na další citát nejmenovaného analytika z mého nedávného pobytu v Budíně a v Pešti. "Pál Schmitt je lakmusový papírek maďarské demokracie," pravil jeden vládě realtivně blízký a dobře informovaný člověk a na dotaz, jak to myslí, odpověděl, že prezidenta Orbán vyhodí, kdy a jak bude chtít, podle toho, jak se mu to bude hodit. "Bude to záležet i na tom, zda někdo jiný nebude chtít tento post."

Jinými slovy, pokud místo Schmitta nastoupí třeba jiný člen tvrdého jádra Fideszu, nebo dokonce někdo z byznysu spojený s kmotry Fideszu, maďarský bolehlav nabere ještě na intenzitě. V Budapešti i v Bruselu.

Související