Zítra podají ministři Věcí veřejných demisi. Možná ji nepodají hned zítra, možná to bude za týden. Demise nepředáme premiérovi, zatím zůstanou u mě.

Předseda Věcí veřejných Radek John pronesl tyto tři rozdílná prohlášení v průběhu jen několika málo hodin. A je to pro jeho stranu snad už i typické – nejdříve tvrdá a ultimativní prohlášení, pronášená většinou velmi dramatickým tónem, a pak rychlý ústup.

Kolikrát to už za rok a tři čtvrtě véčkaři předvedli? Podívejte se na přehled konfliktů, za kterými stáli.

Agentura ABL

Vztahy v koalici narušila kauza okolo bezpečnostní agentury ABL, kterou vlastní rodina tehdejšího ministra dopravy Víta Bárty (VV). Podle MF Dnes v roce 2006 ABL sledovala mimo jiné pražské politiky ODS.

Bárta se už předloni premiérovi Petru Nečasovi (ODS) zaručil svým slovem, že agentura politiky nesledovala, což se podle Nečase nakonec ukázalo jako nepravdivé. Bárta se za to premiérovi omluvil.

 

Výměna policejního prezidenta

Koncem listopadu 2010 ministr vnitra Radek John (VV) vyzval policejního prezidenta Oldřicha Martinů k odchodu z funkce. Premiér Nečas tehdy Johnovi vytkl, že ho o této výzvě předem neinformoval.

Na řešení sporu, ve kterém proti sobě stály ODS a Věci veřejné, se nakonec vládní strany dohodly na schůzce s prezidentem Václavem Klausem.

Martinů po ní oznámil, že ve funkci skončí. Nečas poté kritizoval i výběr nového policejního prezidenta.

 

Kauza kolem Státního fondu životního prostředí

Koncem roku 2010 vypukla kauza údajné korupce na ministerstvu životního prostředí, které vedl Pavel Drobil (ODS). Nečas se Drobila zastal, ten podal demisi.

Kauza vyhrotila vztahy mezi ODS a VV. ČSSD vyvolala hlasování o nedůvěře vládě a VV váhaly s podporou kabinetu. Po schůzce s prezidentem však všechny vládní strany hlasovaly proti návrhu ČSSD.

 

Důchodová reforma

Vnitrokoaliční dohady provázely také vznik důchodové reformy. Poté, co vláda přišla s návrhem, který počítal se zvýšením daně z přidané hodnoty na 20 procent, začaly se ozývat kritické hlasy především z řad VV.

Neformální lídr strany Vít Bárta se přidal k nesouhlasnému postoji prezidenta Klause a vláda nakonec své představy o úpravě DPH pozměnila.

 

Kauza kolem údajného uplácení poslanců Vítem Bártou

Patrně nejhlubší krizi zažila vláda poté, co začátkem loňského dubna poslanec a místopředseda VV Jaroslav Škárka řekl, že dostává od lidí kolem neformálního lídra VV Víta Bárty peníze za loajalitu. Ke Škárkovi se přidala i předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí. Oba byli z VV vyloučeni.

V následujících třech měsících vláda prošla několika personálními změnami (mj. odešli ministři VV Bárta a Radek John) a VV vyhrožovaly odchodem z koalice. Koncem června byl podepsán dodatek koaliční smlouvy (členy vlády za VV se stali Karolina Peake a Pavel Dobeš) a krize skončila.

 

Samotná úplatkářská kauza je předmětem soudu s Vítem Bártou a jeho bývalým stranickým kolegou Jaroslavem Škárkou. Bárta je obviněn z podplácení a naopak Škárka z přijetí úplatku.

Spor o úředníka Ladislava Bátoru

Loni v srpnu se ministři za TOP 09 odmítli účastnit jednání vlády poté, co kontroverzní ředitel personálního odboru ministerstva školství Ladislav Bátora označil předsedu TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga za "starého prskajícího chudáčka". TOP 09 požadovala Bátorovo odvolání nebo odchod ministra Josefa Dobeše (VV).

Konflikt uzavřela dohoda mezi Dobešem a Schwarzenbergem, na jejímž základě Dobeš Bátoru odvolal (jmenoval ho ale zástupcem ředitele své kanceláře; z této funkce odešel v říjnu a jako ministrův poradce skončil v prosinci).

 

Daňová reforma

Loni v listopadu to v koalici skřípalo především mezi TOP 09 a VV kvůli hlasování ve sněmovně o daňové reformě. VV totiž mimo jiné spolu s opozicí prosadily zachování daňového zvýhodnění stravenek, které vláda navrhovala zrušit.

Církevní restituce

VV váhaly s podporou zákona o vracení majetku církvím, chtěly vědět, kde stát vezme peníze na finanční kompenzace církvím. Letos v lednu premiér Nečas pohrozil odvoláním ministrů, kteří by hlasovali proti návrhu zákona.

Ministři za VV nakonec dostali od poslaneckého klubu mandát restituce podpořit.

 

Pokračování kauzy okolo údajného uplácení poslanců VV

Grémium strany v úterý vyzvalo ministry VV, aby podali neprodleně k 1. květnu demisi, pokud premiér Nečas nesplní do 26. dubna vyjmenované podmínky.

Strana své setrvání ve vládě podmiňuje například novou revizí koaliční smlouvy. K opuštění kabinetu stranu vyzval její místopředseda Tomáš Jarolím v reakci na zveřejněnou nahrávku, z níž údajně vyplývá, že se koaliční partneři před rokem podíleli na přípravě puče uvnitř VV.

Ve středu ráno ale VV couvly. IHNED.cz nejdříve ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský řekl, že demisi nepodá. Později se vzepřel i ministr dopravy Pavel Dobeš.