Nízkoprahové sociální služby (terénní programy, nízkoprahové kluby pro děti a mládež, kontaktní centra) jsou účinnou formou sociální práce, která v sobě zahrnuje prvky prevence i pomoci. „Nelehká práce s mládeží, ale i dalšími skupinami obyvatel ohroženými negativními sociálními jevy, jakými jsou například sociální vyloučení, závislosti na psychotropních látkách či bezdomovectví, si zaslouží ocenění,“ říká Martina Zikmundová, ředitelka ČAS, a dodává: „V současnosti je v České republice existence služeb sociální prevence ohrožena. V regionech dochází k propouštění kvalifikovaných pracovníků a razantnímu omezování služeb. O to více si vážíme podpory od Nadace Vodafone.“

 

Nadace Vodafone ČR od roku 2006 systematicky podporuje prevenci negativních jevů souvisejících s dospíváním formou podpory nízkoprahových sociálních služeb pro děti a mládež. „Tato podpora byla v loňském roce oceněna Hlavní cenou za filantropii v kategorii velká firma za dlouhodobou podporu, kterou uděluje Nadace VIA,“ říká Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Vodafone ČR a dodává: “V letošním roce jsme podpořili přípravu projektu ČAS Streetwork online, jehož cílem je vytvářet metodiku práce streetworkerů v prostředí internetu.“

Vítěz Časované boty v kategorii: „Osobnost roku 2011“

Osobností roku 2011 mezi pracovníky nízkoprahových programů se stal Michal Zahradník, metodik služeb, lektor, supervizor a kontaktní pracovník. Michal Zahradník je výjimečně talentovaný kontaktní pracovník a lektor, který řadu let pracoval s klienty v přímé práci, ale inspiroval a učil mnoho kolegů, včetně těch začínajících. Ovlivnil a k oboru nízkoprahových sociálních služeb přivedl mnoho osobností. Vedl a rozvíjel o.s. Šance pro Tebe v Chrudimi, kde působí i v současnosti jako metodik kvality služeb. „V České asociaci streetwork vyniká jako lektor i jako tvůrce vzdělávacích programů. Michal Zahradník publikuje, přednáší, je lektorem-juniorem v kurzu supervize a také předsedou Rady pro etiku a supervizi ČAS,“ hodnotí přínos Michala Zahradníka Martina Zikmundová, ředitelka ČAS.

Dalšími nominovanými na letošní Časovanou botu byly a čestné uznání obdržely: Markéta Lukáčová, vedoucí kontaktního centra a terénního programu občanského sdružení Prostor pro uživatele drog v Kolíně a Simona Zatloukalová, koordinátorka nízkoprahových zařízení pro děti a mládež KLÍDEK o.s. Prostor Pro z Hradce Králové.

Vítěz Časované boty v kategorii Nadace Vodafone ČR: „Pracovní tým roku 2011“

Nejlepším pracovním týmem v oblasti nízkoprahových programů se stal tým občanského sdružení Rozkoš bez Rizika z Prahy (R-R), které se zaměřuje především na osoby s rizikovým sexuálním chováním. Jedná se převážně o ženy poskytující placené sexuální služby. Pomoc spočívá v prevenci, diagnostice a léčbě sexuálně přenosných infekcí, a v poskytování sociálních a terapeutických služeb. "Terénní program Rozkoše bez Rizika zahrnuje devět týmů působících ve dvanácti krajích České republiky v místech výskytu placených sexuálních služeb. Pro terénní práci využívá mobilní venerologickou ambulanci, kde je možné provádět podrobnější venerologická vyšetření. Ročně provede přibližně dva a půl tisíce testů na HIV," říká Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Vodafone ČR. R-R rozvíjí nové metody potřebné k terénní práci s klientelou, a to tzv. online monitoringem, při kterém pracovníci sledují portály zaměřené na placené sexuální služby, servery zákazníků sexuálních pracovnic s cílem poskytovat kvalitnější sociální služby. R-R v dubnu 2012 oslaví 20 let své existence a činnosti.

Čestné uznání za dlouhodobý přínos pro rozvoj oboru nízkoprahových sociálních služeb obdrželi a dalšími nominovanými jsou: Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež KLÍDEK; Prostor Pro o.s.; Hradec Králové a Nízkoprahový klub Vrakbar; Oblastní charita Jihlava.

 Časovaná bota v kategorii Správní rady České asociace streetwork, o.s.: „Mimořádný přínos“

Zvláštní Cenu Správní rady ČAS za mimořádný přínos pro nízkoprahové programy a terénní sociální práci obdržel in memoriam terénní sociální pracovník Josef Wünsch. Josef Wünsch začal v oboru pracovat v roce 1997, nejprve jako dobrovolník, později jako kmenový pracovník Terénních programů Drop In Praha. V této organizaci pracoval na ulici až do roku 2010. Mezi jeho aktivity patřil první romský výměnný program v Praze pro občanské sdružení HOST. Od roku 2001 pracoval rovněž jako streetworker Městské části Praha 3. Věnoval se práci s drogově závislými, osobami bez přístřeší a mimo to také doprovázel klienty na úřady a jiné instituce. Josef Wünsch vždy aktivně propagoval obor nízkoprahových sociálních služeb, provázel a zaškoloval nespočet studentů a mladých budoucích kolegů. Charakterizovala ho bohatá přednášková činnost a nebál se ani spolupráce s médii. Josef Wünsch zemřel 18. ledna 2012.

Profily oceněných naleznete zde: www.streetwork.cz/vyrocnicena2011