Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) stáhl kárnou žalobu na pražského vrchního žalobce Vlastimila Rampulu a jeho náměstka Libora Grygárka. V pořadí už druhý návrh na Rampulovo odvolání ale platí, píše deník Mladá fronta Dnes (MfD).

Podle advokátky Hany Marvanové, která zastupuje ministerstvo, jde nyní o to, aby Rampula v rámci kárného řízení nevyvázl s menším trestem.

Kárné žaloby proti Vlastimilu Rampulovi, Liboru Grygárkovi a žalobci Ladislavu Letkovi podal ministr k Nejvyššímu správnímu soudu v lednu.

Důvodem byly průtahy při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Kromě toho je Rampulovi vytýkáno zveřejnění videa s policejní akcí.

Závažné porušení povinností

První návrh na Rampulovo odvolání podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni v březnu, Pospíšil mu definitivně vyhověl na podzim.

Podle soudu se ale neprokázalo, že by Rampula závažně porušil své povinnosti. Soud proto ministrovo rozhodnutí v únoru zrušil a Vlastimil Rampula se vrátil do funkce šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Poté podal Pospíšil proti rozhodnutí pražského městského soudu kasační stížnost.

Podle ministra Rampula závažně porušil své povinnosti například tím, že odmítl poskytnout Nejvyššímu státnímu zastupitelství informace, protahoval vyšetřování kauzy údajné korupce při plánovaném nákupu letounů Gripen nebo zasahoval do případu údajného tunelování Investiční a poštovní banky a kauzy České pivo.

O Rampulově osudu tak podle MfD může rozhodnout Nejvyšší správní soud právě v rámci kasační stížnosti. Rampula si nyní vyžádal dva týdny navíc, aby se mohl ke spisu vyjádřit, uvedl deník.

Nejvyšší státní zastupitelství v Brně nedávno rozhodlo o tom, že kauzu privatizace Mostecké uhelné společnosti nebude vyšetřovat pražské Vrchní státní zastupitelství, nýbrž žalobci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.