Současná civilizace každoročně vyprodukuje a zaznamená několik exabytů (1018 nebo 4000× obsah kongresové knihovny) dat. Je to víc, než vzniklo za všechna předchozí staletí dohromady, od Adama po opoziční smlouvu. Každé dva roky se produkce dat zdvojnásobí.

Fenomén big data teď mění i média. Mladý obor jménem datová žurnalistika prochází hromady dat a hledá v nich souvislosti, které každodennímu zpravodajství unikají. Zpravodajské příběhy doplňuje o souvislosti a trendy – na první pohled neviditelné – a skládá z nich přímočaré vizualizace.

Data otevírají novinářské práci nové možnosti: může vyprávět tisíce příběhů najednou, jak ukázaly vizualizace WikiLeaks nebo mapa amerických ztrát na Blízkém východě. Dovede znázornit komplikované vztahy, jako síť egyptských revolucionářů a novinářů na Twitteru. Ve spojení s otevřenými daty veřejné správy zvládne kontrolovat a krotit politiky, jak nadšeně vysvětluje britský premiér David Cameron. A navíc dobře vypadají.

Proto se datové žurnalistice chceme věnovat i my a dnes spouštíme tenhle blog. Téma číslo jedna bude pátrání v originálních datech a tvorba vlastních vizualizací. Součástí našich experimentů bude i zapojení čtenářů a jejich výsledky najdete jak tady, tak v ostatních rubrikách na IHNED.

Kromě toho přiblížíme i komunitu, která kauzy v datech hledá – ať už ve světě, nebo u nás. Najdete tu jak zajímavé tipy na vizualizace, tak odkazy na české weby, které už u nás na tomhle poli něco znamenají, a jejich tvůrce. Chceme sledovat i progresivní britský deník Guardian a jeho progres kolem otevřené žurnalistiky.

Do třetice budeme sledovat důležité téma otevřených dat ve veřejné správě. Právě teď se rozhoduje, zda Česko dokáže překročit svůj stín a otevřít instituce veřejné kontrole. Příkladem nám může být nejen Spojené království, ale taky Slovensko nebo Keňa.

---

Kruh se uzavřel: kdyby psal Karel Čapek půvabné dílo Jak se dělají noviny o sto let později, ústřední roli by hráli roboti. I když asi trošku jiní, než si je představoval...