Podobný osud potkal i Martyho Nemka, který je proto jako personální poradce poněkud jiného názoru. Říká, že svou osudovou lásku může člověk potkat s větší pravděpodobností při práci než třeba v baru nebo při tanci. Na pracovišti poznáte, jak se milovaná osoba chová v každodenních situacích.

Pokud tedy váš zaměstnavatel povoluje soukromé vztahy mezi spolupracovníky, zde jsou tři klíčová pravidla, jak minimalizovat rizika s tím spojená.

Dvakrát si rozmyslete, než navážete soukromý vztah se svým nadřízeným (nebo nadřízenou)

Pokud se později rozhodnete vztah ukončit, váš šéf může přijmout odvetná opatření a začne vám znepříjemňovat život. Když třeba budete potřebovat volno, nebude souhlasit a naopak vám dá nějakou práci navíc. Možností, jak vás může šéf potrápit, je mnoho. Někdy ovšem soukromý vztah se šéfem vám může přinést zvláštní privilegia. A když se šéf rozhodne ukončit vztah, můžete dostat povýšení nebo jinou výhodu jako odstupné. Podle jedné studie 64 % žen, které měly milostný vztah se šéfem, uvedlo, že se díky tomu jejich pracovní situace zlepšila.

Rozmyslete si desetkrát, než si něco začnete s někým, komu jste nadřízeni

Něco takového je riziková záležitost, i když vše probíhá klidně. Pak se stane například to, že vás partner požádá o povýšení a přitom vy dobře víte, že by ho správně měl dostat někdo jiný. Ať takovou věc rozhodnete tak či tak, vždycky máte problém. Věci mohou dojít až tak daleko, že přijdete o místo sami.

Udržujte vztah v tichosti

Když je člověk zamilován, má potřebu o tom povědět každému, kdo je po ruce. To by však byla kardinální chyba. Jakmile se o tom dozví vaše okolí, budete oba pod mikroskopem. To je nebezpečné, i když mezi vámi není vztah podřízenosti. Můžete namítnout, že to lidé stejně poznají. Někteří si možná něčeho všimnou, jiní ale ne, protože mají svých starostí dost. Když o tom ale řeknete jedinému člověku, budou to druhý den vědět všichni. Je proto dobré udržet vztah v utajení až do okamžiku, kdy budete posílat svatební oznámení.

 

Business Spotlight 4/2011

Související