Odpověď: V souvislosti s přijetím novely zákoníku práce od počátku roku 2012 došlo k možnosti odpracovat 300 hodin ročně u zaměstnance vykonávajícího práci na základě dohody o provedení práce (DPP).

V důsledku zvýšení limitu počtu hodin dochází i ke změně v podmínkách, za nichž je zaměstnanec pracující na DPP účasten nemocenského pojištění, kdy musí splňovat podmínku stanovenou zákonem o nemocenském pojištění (§ 6 odst. 1, písm. a).

A touto podmínou je, že: vykonávají zaměstnání na území České republiky - za výkon zaměstnání na území České republiky se považuje i přechodný výkon práce mimo území České republiky, je-li místo výkonu práce trvale v České republice, nebo v cizině pro zaměstnavatele se sídlem na území České republiky, pokud místo výkonu práce je trvale v cizině a nejsou povinně účastni důchodového pojištění podle předpisů státu, ve kterém trvale vykonávají zaměstnání a mají trvalý pobyt na území České republiky (nebo jiného členského státu Evropské unie) a byl jim zúčtován započitatelný příjem v částce vyšší než 10 000, 00 Kč.

Pokud vznikne pracovní neschopnost zaměstnance na DPP v době, kdy bude účasten nemocenského pojištění, vztahují se na něj ustanovení zákoníku práce upravující náhradu mzdy či platu po dobu dočasné pracovní neschopnosti (§ 192 až § 194).

Obdobně jako u zaměstnance, který pracuje na základě dohody o pracovní činnosti, se při určení pracovních dnů, za které náleží náhrada, postupuje podle fiktivního rozvrhu pracovní doby do směn, které je zaměstnavatel pro tento účel povinen předem stanovit.

 

JUDr. Jana Holubcová

advokátka