Britská bezpečnostní služba MI5 poskytovala režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího informace o libyjských uprchlících v Británii. Vyplývá to z dokumentů, které byly nalezeny v Libyi a o nichž informoval list The Guardian.

Britský tisk uvádí příklad z roku 2006, kdy dva libyjští agenti dorazili na londýnské letiště Heathrow, byli ubytováni ve střeženém bytě a dostali zabezpečené mobilní telefony.

Nynější velitel vojenské rady v Tripolisu a někdejší uprchlík Abdal Hakím Belhadž zažaloval bývalého britského ministra zahraničí Jacka Strawa za to, že podle dokumentace podepsal nařízení zadržet v roce 2004 Belhadže i s manželkou na cestě z Malajsie do Británie.

Belhadž byl pak vězněn americkou tajnou službou CIA a vydán do Libye, kde byl z vězení propuštěn až roku 2010. Španělsko ho podezíralo z účasti na atentátech v Madridu v roce 2004.

Britský konzervativní poslanec David Davies řekl, že dokumentace z Libye poskytuje obraz o podivném zacházení s Libyjci v Británii. "Jedná se o osoby, které dostaly povolení žít v Británii, ale byly nuceny spolupracovat s bezpečnostní službou. Je to zvláštní způsob ochrany bezpečnosti státu," řekl.

Margaret Beckettová, která vedla diplomacii po Strawovi, na spolupráci mezi Libyí a Británií, jak ji popisuje dokument z Libye, nevidí nic podezřelého. "Týká-li se to MI5, pak to není záležitost ministerstva zahraničí," řekla.

Blízké kontakty, které kdysi udržovala Británie s Kaddáfího režimem, byly odhaleny již loni, kdy se zjistilo, že britská tajná služba MI6 spolu s libyjskými agenty zřídila v jednom západním městě mešitu, v níž se hlásaly zásady radikálních muslimů. Cílem bylo přilákat do ní teroristy z Al-Káidy.

Související