Ani druhý kandidát na ústavního soudce prezidentovi Václavu Klausovi u senátorů neprošel. Horní komora parlamentu ve středu odmítla brněnského experta na ústavní právo a bývalého poslance za ČSSD Zdeňka Koudelku.

Nejen senátoři dlouhodobě deklarovali, že Koudelka pro ně není přijatelným kandidátem. Stáli proti němu paradoxně především spolustraníci ze sociální demokracie.

Ta má přitom v Senátu většinu a Koudelka by býval pohodlně uspěl. Jenže jeho mizivé šance se ukázaly už před třemi týdny: to když Koudelku grilovali členové senátního ústavně-právního výboru. Zkušeného právníka podrobili tvrdé zpovědi a nakonec kolegům jeho jmenování nedoporučili.

"Pro to, abyste mohl být ústavním soudcem, není důležitá stranická knížka, ale určité morální kvality. A to je u pana Koudelky problém,“ řekla HN senátorka ČSSD Jiřina Rippelová.

Václav Klaus odmítnutí svého kandidáta označil za "smutné, žalostné a deprimující". "Musím říci, že jsem tomu nevěřil, že by sociální demokracie v Senátu mohla zvolit tuhle taktiku, která je trošku dětinská. Jasně předvádějí, že jim jde o politický souboj, a ne o kvalitu vybavení Ústavního soudu," řekl Klaus novinářům při návštěvě Moravskoslezského kraje.

Věcí, které mu s kolegy vyčítá, je víc: že jako poslanec rád využíval přílepků k zákonům, které pak kritizoval právě Ústavní soud, že se až příliš horlivě v posledních měsících zastával názorů Václava Klause a hlavně že od roku 2006 pracoval jako náměstek nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Jí a jejím lidem totiž ČSSD nemůže zapomenout zametání citlivých politických kauz pod koberec.

Místopředsedové ČSSD Jiří Dienstbier a Lubomír Zaorálek dokonce nepřímo naznačili, že Koudelka je součástí takzvané justiční mafie.

Kdo je Zdeněk Koudelka

Docent ústavního práva Koudelka byl v červnu 2004 byl navržen na ministra spravedlnosti premiérem Vladimírem Špidlou (ČSSD), ale ke jmenování již nedošlo pro pád Špidlovy vlády. V letech 2004–2009 byl členem Dozorčí rady Vinařského fondu a ve spolupráci s ním navrhl změny zákona o činnosti Vinařského fondu a daňových zákonů snižující administrativní povinnosti vinařů podle zákona o spotřební dani a umožňující poskytovat tiché víno jako daňově uznatelný podnikatelský dar dle daně z příjmů i z přidané hodnoty, což bylo uzákoněno roku 2005. Do roku 2006 byl místopředsedou sněmovního ústavně-právního výboru. Nyní je náměstkem ředitele Justiční akademie v Kroměříži. 

Kandidáta nepodpořil ani místopředseda Senátu, lidovec Petr Pithart. Koudelku na serveru Česká média.cz označil za "muže vždy přičinlivého a úslužného k politikům, nikoliv k ústavě".

Pomoc zprava? Neúčinná

Ambiciózního docenta brněnské právnické fakulty se tak nakonec zastávali spíše občanští demokraté. „Mně se to jeví jako dobré jméno,“ prohlásil například místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka. „Bude zajímavé sledovat, jak sociální demokraté potápějí vlastního člověka,“ dodal ještě před volbou s tím, že u ČSSD měl Koudelka větší trable se získáním podpory než u ODS.

Do ČSSD přitom jedovatě plivl i prezident Klaus. Když Koudelku nominoval, přidal senátorům vzkaz: nedovede si prý představit, s jakými argumenty by „zamítli svého dlouholetého, mimořádně kvalitního poslance“.

Klaus: Je to deprimující

Ve středu pak odmítnutí svého kandidáta označil za "smutné, žalostné a deprimující". "Musím říci, že jsem tomu nevěřil, že by sociální demokracie v Senátu mohla zvolit tuhle taktiku, která je trošku dětinská. Jasně předvádějí, že jim jde o politický souboj, a ne o kvalitu vybavení Ústavního soudu," řekl Klaus při návštěvě Moravskoslezského kraje.

Občanští demokraté měli několik důvodů, proč Koudelku podporovat. Kromě toho, že patří mezi zaryté obhájce politiky Václava Klause, který má dodnes v ODS řadu příznivců, tak mu do karet hrálo právě to, co nejvíc popuzuje ČSSD – jeho spolupráce s Renatou Veseckou, která pomáhala bývalému kabinetu Mirka Topolánka řešit korupční skandál vicepremiéra Jiřího Čunka. Ten jako senátor o Koudelkovi také hlasoval. Jak? To není známo, hlasování bylo tajné.

Cizí časopis

Nejde ale o jediný škraloup v docentově životopisu. Nedávno upozornily Lidové noviny na to, že se prezentoval publikacemi v zahraničním právnickém časopisu.

Jenže vyšlo najevo, že periodikum je sice registrované v Británii, ale ve skutečnosti za ním stojí trojice brněnských právníků. Aféru řešilo dokonce i vedení brněnských práv. Akademici berou totiž za citace v cizích médiích víc peněz.

Náhradník za odmítnutého Sváčka

Prezident Václav Klaus Koudelku nominoval poté, co v únoru neprosadil v Senátu kandidaturu předsedy Městského soudu v Praze Jana Sváčka.

Koudelka měl nahradit v týmu ústavních soudců Elišku Wagnerovou, které v březnu skončil mandát.