Pražští radní pracují na novém zákonu, který by legalizoval prostituci jako živnost a dal jí jasná pravidla. Týdeníku Ekonom to sdělil radní Lukáš Manhart z TOP 09. Zákon vyjde ze staršího návrhu, který Praha neúspěšně předložila už v roce 2010, měl by však nově upravovat i vztahy mezi prostitutkami a klienty.

"Chceme, aby návrh zákona byl do sněmovny předložen zastupitelstvem ještě letos, v oblasti legislativy je to jedna z našich priorit,“ uvedl Manhart. Norma má podporu celého vedení pražské radnice včetně primátora Bohuslava Svobody z ODS.

Politiky k přípravě přiměly rozbujelé veřejné domy (které dnes de iure vůbec neexistují) v kombinaci s všudypřítomnou pouliční prostitucí. Snahou je rovněž donutit prostitutky, aby ze svých příjmů odváděly daně, což nyní nečiní. Stát by si tak teoreticky mohl přijít až na stamiliony ročně.

Zákon má připravit pracovní skupina sestavená v únoru, která je složená ze zaměstnanců magistrátu i externích odborníků, přičemž má zahrnout i připomínky obcí, krajů, právníků a neziskových organizací, které se vyjadřovaly už k předchozímu návrhu zákona.

Nejasné otázky

Zatím není v řadě základních otázek jasno, třeba zda by si prostitutky měly pořizovat živnostenské listy nebo žádat o povolení místní obecní či městský úřad. „Jde i o to, že v případě zavedení živnostenských listů by byly zapsány ve veřejně přístupných registrech, což by určitě nebylo dobré,“ míní Manhart. Způsoby placení daně z příjmu by chtěli konzultovat s centrálními státními úřady.

O pražský návrh se chtějí opřít i někteří poslanci, kteří si tuto problematiku vzali také za svou. Dnes hlavně Jiří Rusnok (do parlamentu byl zvolen za Věci veřejné). Ten však považuje za největší problém, že Česká republika je nadále vázána podmínkami Úmluvy o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob. Tato mezinárodní smlouva z roku 1951, k níž někdejší Československo přistoupilo v roce 1958, by musela být nejdříve vypovězena. Dokud budeme mezi signatáři, zákon o regulaci prostituce nemůže nabýt účinnosti.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.