Na čtveřici prohřešků, které vás mohou stát místo, upozorňuje Ondřej Hlaváček, ředitel poradenské společnosti Neumann & Partners a specialista na problematiku lidských zdrojů

Vynášení chráněných firemních informací

Významným důvodem pro udělení výpovědi jsou různé pletichy a nekalé chování zaměstnanců, zejména těch, kteří mají oficiální přístup k chráněným firemním informacím. Pokud vás láká vidina osobního prospěchu a přemýšlíte, že vynesete ven citlivé podnikové údaje, raději podobné myšlenky ihned zapuďte. Strategické informace, jako jsou například podrobnosti o zásadních tendrech, možná pomohou konkurenci, ale rozhodně ne vám. Dříve později se na vaše chování přijde a následkem bude rychlé rozvázání pracovního poměru. Můžete si pohoršit i tím, že se celá věc dostane až k soudu, protože se jedná o závažné poškození zájmů firmy. Navíc může vyjít najevo, že jste opakovaně nakládali s citlivými firemními daty, k čemuž jste vůbec neměli ze své pracovní pozice oprávnění. I za toto jednání vás může zaměstnavatel potrestat.

Porušení léčebného režimu

Dejte si pozor na některé novinky, které jsou v platnosti od letošního ledna. Jednou z nich je možnost propuštění zaměstnance za porušení léčebného režimu v době prvních 21 kalendářních dnů pracovní neschopnosti. Zatímco loni hrozila maximálně dvacetitisícová pokuta a neproplacená nemocenská, nyní můžete za tento prohřešek přijít nejen o práci, ale také o odstupné.

Surfování na internetu v pracovní době

Ožehavým tématem je také surfování zaměstnanců na internetu v pracovní době. Tyto aktivity sice zákoník práce výslovně neupravuje. To, že bez souhlasu firmy užíváte pro osobní potřebu výpočetní techniku, telekomunikační zařízení a další pracovní prostředky, však už řeší. Hrozícím konfliktům v této oblasti se proto raději vyhněte. Mimo jiné i tím, že budete dodržovat interní firemní směrnice vytvořené pro tuto oblast. Zaměstnavatel může kontrolovat dobu, kterou strávíte surfováním či hraním počítačových her nebo sledovat webové stránky, které navštěvujte. Nadřízený vám za to může udělit slovní napomenutí nebo snížení odměny, ale také zrušit pracovní poměr.

Pracovní delikty a laxní přístup k práci

I v době rostoucí nezaměstnanosti se najdou lidé, kteří si své práce neváží, plní pouze takové úkoly, které se jim zdají přijatelné a nevyžadují velkou pracovní účast, chodí soustavně pozdě a k práci mají vyloženě laxní přístup. Vrcholem jsou pak opakované delikty jako užívání alkoholu na pracovišti nebo neplnění pracovních povinností, které mají za následek komerční ztráty. Firmy mají od ledna po úpravě zákoníku práce volnější ruce pro výpověď problematickým zaměstnancům. Nemusejí již písemně upozorňovat tyto hříšníky na odstranění nedostatků a dávat jim čas na nápravu.