Zátah na nejlepšího středočeského "hatemana" málem dal za pravdu těm, kdo považují evropské dotace za zlo, které obyčejného českého člověka jenom kazí. Naštěstí se možná ukázalo, že nešlo o sedm milionů, ale o sedmičku krabicového vína.

Evropské dotace jsou nicméně i po odchodu nejsilnějšího středočeského hráče silné téma. Před měsícem se navíc objevil zajímavý zdroj dat: britský deník Financial Times dostal z Bruselu původní data k evropským strukturálním fondům (aktuálnější jsou dnes přímo na stránkách strukturálních fondů). My jsme uřízli českou část databáze, spojili ji s údaji z obchodního rejstříku a zjistili tak o dotacích o něco víc:

  • kde sídlí firmy, které dostaly dotace?
  • jak dlouho existovaly, když dostaly dotaci?
  • nejsou dnes dotované firmy insolventní?
  • dostávají zároveň dotace od státu?

K dispozici máme zatím data o dotacích nad 25 milionů korun (celkem 2443 projektů z celkových cca 40 tisíc). V tabulce si je můžete proklikat, seřadit podle IČ, podle okresu, velikosti přislíbených a obdržených dotací, stavu projektu... Dokážete v nich najít další "krabičáky"?

Tabulka: dotace z evropských fondů nad 25 milionů korun

Průšvihy jsou v datech, jak je najít?

 Zajímavé může být například spočítat, který okres vytěžil kolik evropských peněz. Podívejte se sami:

Prvenství Prahy je zkreslené tím, že zde sídlí většina státních institucí, které dostávají nejbohatší dotace (a nevíme, kde se jejich projekty realizovaly). Přesto se zdá, že většinu dotací dostala velká města - takže strukturální fondy ve skutečnosti můžou zvyšovat strukturální deficit venkova vůči městu.

UPDATE: mapa dotací na jednoho obyvatele (podle okresu)

UPDATE: tabulka nejúspěšnějších institucí a firem (podle celkové částky dotací)

Jaké další informace z tabulky vás zajímají? Jak oddělit dotace, které jsou morálně a legálně v pořádku, od těch druhých? Napište do diskuze a pokud to bude dávat smysl, zkusíme do článku doplnit odpovídající vizualizace.


Podčárník: Rathovo zadržení způsobilo na českém Twitteru takový šrumec, že jsme se poprvé (s hashtagem #rath) dostali na twitterovou mapu Evropy. Vodopád vtipů pokračuje i dnes, sledujte na Twitteru #rath.