Bez domácího odboje by k atentátu na Reinharda Heydricha nikdy nedošlo, pomoc zvláště ze strany Sokolů byla zásadní, říká v rozhovoru pro IHNED.cz pracovník Vojenského historického ústavu Jan Boris Uhlíř.

Ten se historií nacistické okupace a českého odboje zabývá dlouhodobě a vydal řadu knih. Jednou z nejznámějších je rozsáhlé dílo Protektorát Čechy a Morava v obrazech. V následujícím rozhovoru vysvětluje, proč se nacisté Čechů báli a proč je možné, že se dodnes němečtí medici učí anatomii na preparátech z ostatků českých odbojářů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nacisté se Čechů báli, přesto pro ně byli důležití. Historik Jan Boris Uhlíř pro server IHNED.cz vysvětlil, proč nacisté v protektorátu rozpoutali teror a z jakého důvodu si Reinhard Heydrich určitě nenasadil svatováclavskou korunu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.