Stát loni vynaložil na platy a ostatní osobní náklady všech svých zaměstnanců 130,2 miliardy korun. Bylo o téměř pět miliard méně než o rok dřív.

Státní služby loni opustilo víc než 12 tisíc lidí a stát tak zaměstnával celkem 416 788 lidí včetně učitelů nebo hasičů.

Vláda loni přidávala učitelům v regionální školství, naopak všem ostatním institucím odebrala deset procent peněz určených na platy. Vyplývá to z údajů ve státním závěrečném účtu za loňský rok.

Samotné platy zaměstnanců státu si vyžádaly 122,2 miliardy korun, zbytek peněz připadá na další náklady, jako jsou třeba odměny podle dohody o provedení práce, odměny znalců nebo například členů zastupitelstev.

Zatímco počet zaměstnanců státu klesal, některým z nich se snižovaly i jejich platy. Na ministerstvech a dalších tzv. ústředních orgánech státní správy, kam spadají významné úřady, klesl průměrný plat o 864 korun. I tak pobírali tito úředníci v průměru 34 567 korun měsíčně, což bylo o asi 10 tisíc korun víc než byl celostátní průměr.

Platy naopak rostly v příspěvkových organizacích, kam patří například školy, a to v průměru o 477 korun na 22 062 korun. Ministerstvo financí v návrhu závěrečného účtu připomíná, že jen na platy učitelů v regionálním školství šlo o 1,55 miliardy korun víc. Průměrný plat učitelů včetně vedoucích pracovníků škol byl loni 25 150 korun.

Nepedagogové, tedy kuchařky, školníci nebo administrativní pracovníci škol, brali v průměru 14 tisíc korun.