Newyorská radnice se odhodlala k dosud nejodvážnějšímu pokusu bojovat se stále častějšími případy obezity mezi Američany. Plánuje zavést rozsáhlý zákaz na prodej limonády ve velkých kelímcích v restauracích, kinech a pouličních kioscích.

Navrhované opatření se má týkat všech sladkých nápojů od energy drinků po ledové čaje. Jejich prodej v kelímcích či lahvích o objemu větším, než je zhruba náš půllitr, by mohl skončit už příští rok v březnu. Pokud ovšem bude návrh schválen.

Zákaz by se nevztahoval na prodej nápojů v supermarketech a dalších obchodech s potravinami. Vyjmuty jsou z něj také mléčné a alkoholické nápoje.

"S obezitou se potýká celá země. Pracovníci ve zdravotnictví po celých Spojených státech lomí rukama a říkají, jak je to hrozné," řekl pro deník New York Times starosta města Michael Bloomberg. "V New Yorku rukama nelomíme, ale konáme."

Návrh si však vysloužil silnou vlnu kritiku ze strany nápojového průmyslu a starosta je kvůli němu obviňován z toho, že z města dělá "opatrovnický stát".

"Už je to tu zase. Nezdravá posedlost ministerstva zdravotnictví města New York útočit na nealkoholické nápoje," postěžoval si pro list Wall Street Journal mluvčí newyorské nápojové asociace Stefan Friedman.

Limonády podle něj za nárůst počtu případů obezity nemůžou, protože se na jídelníčku Američanů podílí stále menší měrou.

Související