Stačí si představit situaci, kdy některá „renomovaná firma“ získá zakázku na stavbu dálnice nebo tunelu. Začne na stavbě pracovat, proinvestuje miliony a následně se zjistí, že si neplní povinnosti vůči rejstříku. Úředník má potom dvě možnosti – nechá se uplatit a od smlouvy neodstoupí nebo - bude-li poctivý - tak na firmu zatlačí a veřejnost se bude moci bez problémů dozvědět, kdo za celou zakázkou stojí nebo veškeré příjmy pro podvodníka bude možné snadno stornovat. To by bylo nesmírně efektivní zejména v případě, kdy by zákon nenařizoval poskytnout podvodným společnostem ani kompenzaci jejich nákladů. Ty si potom mohou nadhodnocovat cenu své práce, ale pokud nedostanou ani korunu zpět, tak si budou muset velice rozmyslet, zda-li se vůbec o zakázku ucházet. Teoreticky to zní jako geniální řešení mnoha problémů současně. Jako vždy je třeba ale říct bohužel!

Ministerstvo spravedlnosti svůj návrh řešení totiž na poslední chvíli stáhlo. Potřebuje více času na vyhodnocení dopadů. Návrh zákona o transparentnosti z počátku roku se tak rozdělil na dvě části. Ta první zůstává a pomůže k ukotvení anonymních akcií u některého z uschovatelů. Vždy tak bude možné alespoň teoreticky dohledat, kdo je skutečným vlastníkem firmy. Že ministerstvo do změn zákonů neobsáhlo, za jakých podmínek je možné vlastníky zjistit je již jen drobná vada na kráse, kterou jistě napraví v jedné z budoucích novelizací zákona.

Za promarněnou příležitost však považuji nesmírně zajímavý nástroj, který jsem zmínil v první části tohoto článku. I když by byl dán do rukou často úplatných úředníků, tak by stále musel působit noční můry mnoha firem, které by si nikdy nemohly být jisté, zda-li si na ně některý úředník neposvítí. Spravedlnost a právní stát se nikdy totiž nebuduje ze dne na den. Je o postupných krocích a nový zákon nabízel jednu z možností, jak zkrotit české šarlatány. Možná ne hned, ale stačí si vzpomenout třeba na nástup Pavla Zemana na Nejvyšší státní zastupitelství. To způsobilo úžasný průvan v českém zatuchlém rybníčku.

Často stačí druhým jejich byznys pouze znepříjemnit a udělat jej nejistým a mohou se dít zajímavé věci. Doufejme, že ministerstvo nové řešení zvládne rychle dostatečně zhodnotit a přijde s odvážným řešením. Většina se shoduje, že pouhé ukotvení akcií příliš situaci nepomůže.