Ze zahraniční pomoci věnované v minulých letech vládě v Somálsku na účtech chybí asi 130 milionů dolarů (2,7 miliardy korun). Světová banka (SB) to tvrdí ve zprávě, do které mohli na mezinárodní konferenci o Somálsku nahlédnout zpravodajové stanice BBC.

Britský ministr zahraničí William Hague řekl, že musí urychleně vzniknout mezinárodní rada, která bude na rozdělování dárcovské pomoci dohlížet.

Zpráva, která se zabývá lety 2009 a 2010, mimo jiné tvrdí, že somálský kabinet nemá žádný skutečný systém účetnictví.

Podle autora dokumentu Joakima Gundela existují nesrovnalosti na straně příjmů a nedostatky v účetních výkazech o použití darovaných peněz. Dokument údajně žádná konkrétní obvinění neobsahuje, nevylučuje ale, že příčinou chybějících peněz může být korupce.

Zpráva SB se objevila ve chvíli, kdy představitelé 54 zemí na dvoudenní konferenci v Istanbulu od čtvrtka diskutují o řešení politické krize v Somálsku. Efektivní centrální kabinet nemá tato zbídačelá východoafrická země od roku 1991.

V čele Somálska nyní stojí přechodná Západem podporovaná vláda. Její mandát vyprší v srpnu, kdy by měla předat moc do rukou zvoleného prezidenta. Volby nové hlavy státu by se měly konat do 20. srpna.

Na vzniku mezinárodního výboru, který by na zahraničí pomoc dohlížel, se delegace dohodly na minulé velké mezinárodní konferenci o Somálsku, která se konala v únoru v Londýně. Podle šéfa britské diplomacie je se somálskou vládou v této věci ještě potřeba dojednat poslední detaily.