Dětská lázeňská léčebna v Lázních Kynžvart zahájila lázeňskou sezonu. Jediným lázním v Česku, které se specializují výhradně na léčbu dětských pacientů, loni vzrostl počet klientů. S obavami ale očekává dopad změn v systému plateb za lázeňskou léčbu v letošním roce, řekla ředitelka lázní Jiřina Valentová.

"Nová lázeňská vyhláška ještě nebyla přijata. Ta původní byla značně omezující pro poskytování lázeňské péče," uvedla Valentová. Loni prošlo lázněmi v Lázních Kynžvart přes 2000 dětských pacientů. To byl dokonce meziroční nárůst. "Jsme tak jedny z mála lázní, kterých klienti přibyli," doplnila ředitelka.

Pro léčebnu, která poskytuje lázeňskou péči dětem s nespecifickými nemocemi dýchacích cest, je nepříjemné už zvýšení poplatků za pobyt v léčebně ze 60 na 100 korun. "Zvýšení poplatků znamená odliv pacientů. Řada klientů, kteří měli už objednaný pobyt, muselo léčbu z těchto důvodů odmítnout," uvedl Valentová. Protože pobyty v Lázních Kynžvart, aby byly pro děti účinné, musí být dlouhodobé, až pětitýdenní, navýšení regulačních poplatků je dalším nákladem pro rodiny. Při pětitýdenním pobytu je to místo loňských 2100 už 3500 korun. Zvláště když jeden z rodičů ve většině případů s dětmi pobyt v lázních tráví a musí si pobyt zde také hradit.

Kynžvartská léčebna je státním zařízením. Vzhledem, ke svému specifickému zaměření navíc nemůže řešit pokles pojištěnců náhradou za samoplátce. Pojištěnci tvoří v Lázních Kynžvart 99 procent pacientů. Samoplátců je jen několik ročně.

Související