Sociální síť LinkedIn, kterou využívá na 150 milionů uživatelů jako svůj profesní profil, prověřuje své zabezpečení. Na internetovém fóru ruských hackerů se tento týden totiž objevil obrovský seznam hesel, která, jak se následně ukázalo, unikla právě z LinkedIn.

6,5 milionu zakódovaných hesel bylo na internet posláno v pondělí. Začal se rychle šířit až s žádostí hackera jménem "dwdm" o pomoc při rozluštění.

O úniku jako první informoval norský server dagensit.no, následně to ale "potvrzovali" další a další odborníci, píše server Globe and Mail.

Už ve středu někteří bezpečnostní experti hlásili, že na seznamu našli i svá hesla. V tuto chvíli jich je rozluštěna zhruba polovina, informuje stanice CNN.

Společnost Sophos, která se bezpečností na internetu zabývá, uvedla, že mnoho z rozluštěných hesel jejich "majitelé" užívali pouze jen na LinkedIn.

Mezi publikovanými hesly byla například slova: "linkedout," "recruiter," "googlerecruiter," "toprecruiter," "superrecruiter," nebo "hiring."

LinkedIn celou záležitost komentuje jen v oficiálním prohlášení na Twitteru. Zprávy o úniku údajů prý prověřuje. "Vyšetřování pokračuje. V tuto chvíli ale stále nedokážeme potvrdit, zda byla bezpečnost porušena," uvádí na svém profilu a přidává návod, jak si změnit heslo.

Dobrá zpráva pro uživatele profesní sociální sítě je, že se nikde na publikovaném seznamu zatím neobjevila jejich jména. Ta špatná ale je, že na ruské internetové stránce Yandex, a pravděpodobně na řadě dalších, je soubor hesel stále ještě dostupný.

LinkedIn by měla používat lepší kódování, shodují se podle CNN experti. Varují proto všechny, aby si pro jistotu co nejrychleji hesla do LinkedIn změnili. Zvláště potom ty, kteří používají stejné heslo i jinde. "Neotálejte, udělejte to hned," vzkázal všem Graham Cluley z firmy Sophos.

Související