Ruská policie v pátek provedla domovní prohlídky v bytech zhruba deseti předních představitelů opozice. Akce podle oficiálního oznámení souvisí s vyšetřováním nepokojů při opoziční demonstraci z počátku května, podle médií je ale ve skutečnosti varováním před plánovanou úterní demonstrací.

Všichni opoziční aktivisté, jejichž byty byly podrobeny prohlídce, byli právě na úterý předvoláni k výslechu.

Vyšetřovatelé oznámili, že policisté provedli domovní prohlídku v bytech známého blogera Alexeje Navalného, levicového aktivisty Sergeje Udalcova, opozičního předáka Ilji Jašina a několika dalších. Důvodem je podle agentury ITAR-TASS vyšetřování nepokojů z 6. května, při nichž došlo k násilným incidentům a srážkám s policií.

Shromáždění několika desítek tisíc lidí v centru Moskvy, které se uskutečnilo v předvečer inaugurace staronového ruského prezidenta Vladimira Putina, vyústilo tehdy v pouliční rvačky, z jejichž vyprovokování se obviňovaly obě strany. Několik opozičních vůdců bylo při demonstraci zatčeno a později odsouzeno k pokutám a několikadenním trestům.

Pravým důvodem pondělního policejního zásahu je podle opozičních aktivistů obava úřadů před opakováním masových projevů nesouhlasu s kremelskou politikou, které opozice naplánovala na úterý. Dlouho připravovaná opoziční demonstrace má znovu přivést do ulic Moskvy a dalších měst davy lidí, kteří nesouhlasí s monopolizací politické moci kremelskou stranou Jednotné Rusko.

V ulicích má být 50 tisíc lidí

"Preventivní" charakter pondělní policejní razie potvrdila informace o tom, že všechny osoby, jejichž byty byly podrobeny prohlídce, byly na úterý předvolány k výslechu.

"Přes deset osob, u nichž byly provedeny domovní prohlídky, bylo předvoláno k provedení vyšetřovacích úkonů na úterý 12. června," řekl ruským novinářům šéf vyšetřovatelů Vladimir Markin. Podle ruských médií tak moskevská justice zablokovala účast na demonstraci fakticky všem hlavním opozičním vůdcům.

Organizační výbor úterního pochodu se v pondělí sešel v Moskvě. Jeho členové vydali prohlášení, podle něhož se na scénáři protestu nic nemění. "Všechno půjde podle plánu," řekl agentuře Interfax opoziční aktivista Sergej Davidis. "Jedinou změnou bude vyšší počet účastníků jako reakce na dnešní postup úřadů."

Podle moskevské policie byla dnešní razie namířena proti "organizátorům a účastníkům mítinku na Blatném náměstí z 6. května, který přerostl v masové nepokoje a násilnosti proti pořádkovým silám". Celkem už v souvislosti s nepokoji z 6. května policisté zadrželi téměř dvacet lidí. Zabavili jim veškeré datové nosiče a oděv, v němž se demonstrace zúčastnili.

Úterní demonstraci moskevská radnice po dlouhých diskusích s organizátory minulý týden povolila. "Pochod milionů", jak je akce stejně jako protest z 6. května nazvána, má projít centrem města a vyvrcholit mítinkem na Sacharovově třídě. Pořadatelé demonstrace očekávají, že do ulic vyjde přes 50 tisíc lidí. Obdobné akce jsou na úterý hlášeny i z Petrohradu a několika dalších ruských měst.

Související